Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Velvyslanectví USA varovalo Američany dva dny před výbuchem!

CNN: Velvyslanectví USA varovalo Američany dva dny před výbuchem!

V důsledku výbuchu v přeplněné centrální oblasti Ankary bylo zabito více než 30 lidí a 125 zraněno.

Ilustrační foto
15.březen 2016 - 01:13

V současné době se nikdo nepřihlásil k odpovědnost za útok, ale soudě podle toho, že terčem byli civilisté, s největší pravděpodobností je organizátorem Islámský stát, uvedla stanice CNN. Je ale pozoruhodné, že americká ambasáda v Turecku varovala Američany před hrozícím teroristickým útokem v Ankaře už 11. března - i když šlo o jinou čtvrť tureckého hlavního města.

Mezinárodní korespondentka CNN Arwa Damonová, která sleduje vývoj v Istanbulu, mimo jiné podrobnosti o incidentu v Ankaře řekla, že Spojené státy varovaly své občany v Turecku o možném teroristickém útoku jen dva dny před tragédií.

„Zajímavý fakt: 11. března velvyslanectví USA vydalo varování občanům USA, které hovořilo o možném teroristickém útoku, který může zasáhnout objekty turecké vlády, která se nachází v jiné oblasti Ankary. Ale to všechno zapadá do reality, jak zranitelné je nyní Turecko," řekla Damonová ve vysílání CNN.

Novinářka uvedla podrobnosti o teroristickém útoku, ke kterému došlo v centru turecké metropole. „Exploze nastala asi 18:30-18:45 místního času v centru tureckého hlavního města Ankary. Je to hlavní prospekt, kde je stanice metra a autobusové zastávky, a podle svědků došlo k výbuchu v blízkosti autobusové zastávky. V uvedeném okamžiku tam byla celá oblast plná lidí, kteří šli do obchodů, kaváren a restaurací, to znamená, že trávili čas jako obvykle v neděli večer. Navíc tento den skládají studenti celostátní přijímací zkoušky na univerzitu," sdělila korespondentka CNN.

Arwa Damon rovněž informovala, jaká opatření přijímají místní úřady po explozi, s přihlédnutím k předchozím zkušenostem - protože to není první teroristický čin, který byl spáchán na území Turecka v posledních letech.

„Policie rychle zablokuje scénu: tady je to obvykle proto, že na základě statistik útoků se všichni obávali druhé exploze, nebo možnosti, že se v okolí nachází další bomba. Ale Ankara byla ve stavu vysoké pohotovosti, kvůli útoku, ke kterému došlo před necelým měsícem - v únoru, stejně jako kvůli sérii dvou výbuchů spáchaných sebevražednými atentátníky v říjnu," dodala novinářka.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.international, foto: arch.)