Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Daily Beast: Ruské „mega-rakety“ šokovaly celý svět!

Daily Beast: Ruské „mega-rakety“ šokovaly celý svět!

Až do nedávného ruského raketového útoku na pozice IS v Sýrii mohly jen USA a Velká Británie úspěšně použít v boji křídlaté střely, píše Daily Beast.

Ilustrační foto
13.říjen 2015 - 18:01

Nyní, poznamenaly noviny, díky tomuto útoku Rusko vstoupilo do „privilegovaného klubu světových vojenských mocností".

„Mega-rakety" vypuštěné Kaspickou flotilou ruského námořnictva proti teroristické skupině Islámský stát, šokovaly svět, napsal Daily Beast.
 
Dokonce i pozorovatelé v blízkosti ruské armády, byli překvapeni tím, co viděli, tvrdí článek.
 
Jak dále vydání upozornilo, byl útok „velmi výrazný". V mnoha ohledech to bylo vyhlášení světu a USA zejména, že „kdysi zchátralé ruské námořnictvo je zpět v akci", a že „Putinovi raketčíci" patří mezi špičku na světě.
 
Křídlaté rakety vypuštěné Kaspickou flotilou, kterým přidělil Pentagon označení SS-N-30, mají očividně „mnohem větší" akční rádius, než jejich předchůdci, poukazuje článek. Kromě toho, píše Daily Beast, mohou tyto rakety zasáhnout pozemní cíle. Díky tomu všemu jsou v mnoha ohledech podobné americkým Tomahawkům, které využívá americká armáda ke zničení nepřátelské obrany před leteckými údery.

Ruský raketový útok na teroristy: Demonstrace síly vůči USA a NATO! 

Deník připomíná, že v září 2014 na začátku Američany vedené „vzdušné války" v Sýrii, americké námořnictvo použilo rakety Tomahawk k útoku na nejvíce chráněné cíle IS.
 
Avšak jen málo zemí má ve svém arzenálu Tomahawky nebo podobné řízené střely, konstatoval Daily Beast. A pouze Spojené státy a Spojené království je úspěšně používají v boji.
 
„Nyní Rusko vstoupilo do tohoto privilegovaného klubu světových vojenských sil," míní deník.
 
Nicméně, zvláště zarážející byl fakt, že Moskvě se podařilo vypustit řízenou střelu dlouhého doletu, jenž může být odpálena z lodí, které „jsou mnohem menší, než si kdo dokázal představit". V americkém námořnictvu jsou těmito raketami vyzbrojené velké torpédoborce, křižníky a ponorky. Jejich délka je obvykle přesahuje 500 stop (150 metrů) a mají výtlak alespoň 9000 tun.
 
Přičemž ruské lodě, které vypustily SS-N-30, měly délku 200 až 330 stop (70-100 metrů) s výtlakem ne více, než 1500 tun.
 
V závěru Daily Beast píše, že raketový útok Moskvy na pozice IS ukázal, že Ruskem postavené malé válečné lodě mohou uštědřit vážné údery objektům na velkou vzdálenost – tedy to, co byly schopny dělat pouze Spojené státy a jeho nejbližší spojenci.

(kou, prvnizpravy.cz, thedailybeast.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: