Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Demonstrace hnutí PEGIDA zasáhnou v únoru evropská města

Demonstrace hnutí PEGIDA zasáhnou v únoru evropská města

Představitelé protipřistěhovaleckých hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (PEGIDA) se příští týden sejdou v Praze, aby dohodli organizaci chystané únorové celoevropské demonstrace.

Z demonstrace hnutí PEGIDA
18.leden 2016 - 21:20

V rozhovoru pro Welt am Sonntag uvedla informaci Tatjana Festerlingová, která je vedoucí postavou hnutí. PEGIDA je aktivní především v saských Drážďanech, příznivce má však i v dalších německých městech a  dalších evropských zemích.

Zakladatel hnutí PEGIDA Lutz Bachmann před týdnem na demonstraci v Lipsku, kde se sešli příznivci tamní odnože hnutí, potvrdil, že celoevropské demonstrace se chystají na 6. února. Centrální protest se bude opět konat v Drážďanech, současně se však příznivci názorů hnutí PEGIDA chtějí sejít mimo jiné v Praze, ve Varšavě, v Bratislavě, v Amsterdamu či v Birminghamu. Všechny demonstrace budou podle Festerlingové naživo propojeny.

Jaroslav Bašta: Konspirační teorie a praxe

Hnutí PEGIDA vzniklo v roce 2014 v saské metropoli, kde pravidelně pořádá demonstrace. Z Lipska, které zůstává jeho baštou, se pak rozšířilo do dalších německých a evropských měst, příznivců má mimo jiné v České republice, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Švédsku, Norsku, Švýcarsku či v Británii.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)