Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Die Presse: Na hranicích s Lotyšskem stojí Stalinova busta

Die Presse: Na hranicích s Lotyšskem stojí Stalinova busta

Vojensko-historické muzeum v regionu Pskov nainstalovalo bustu Josifa Stalina, píše Die Presse. Místo, kde je busta se nachází v blízkosti hranic s Lotyšskem.

Josif Vissarionovič Stalin, generální tajemník KSSS v letech 1922–1952
29.únor 2016 - 01:11

V Rusku je to další památník sovětského diktátora Josefa Stalina (1878-1953), který byl nově postaven. Busta byla postavena v úterý ve vojenském muzeu v Pskovské oblastí na hranicích s Lotyšskem. Na druhé straně hranice Stalina samozřejmě nenávidí, neboť ho znají jako člověka, který si podrobil baltské země.

"Během druhé světové války došlo k pojmenování obranné linie, která zde probíhala po sovětském vůdci," řekl ředitel muzea Peter Grinchuk, "nechceme politizovat událost. Ale nedají se popřít přednosti tohoto člověka během války."

Po krátkém období kritického zkoumání osoby Josefa V. Stalina bere se v posledních letech v Rusku zvedá obdiv k jeho osobě. Také v jihoruském městě Penza a v Jakutsku na Sibiři byly postaveny jeho busty.

Analytik: Pobaltské země nejsou Putinovi k ničemu!

Tento čtvrtek byl 60. výročím tajného projevu sovětského vůdce Nikity Chruščova v roce 1956, ve kterém  poprvé odsoudil zločiny svého předchůdce Josefa V. Stalina.

(jv,prvnizpravy.cz,diepresse,foto:arch.)