Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: An-Nusra připravuje provokaci Rusů v Sýrii!

Die Welt: An-Nusra připravuje provokaci Rusů v Sýrii!

Teroristická skupina Džebhat an-Nusra je připravena vyprovokovat Rusko k porušení příměří v Sýrii. V rozhovoru pro německé noviny Die Welt to řekl člen militantní organizace.

Ilustrační foto
2.březen 2016 - 01:13

37letý terorista, který se představil jako Abu Mussab al-Siri, řekl, že věřit příměří v Sýrii, ustanovené 27. února snahou Ruska a Spojených států je „hloupost" a mluvil o plánech své skupiny přinutit bojující strany k obnovení nepřátelství.

Dzhebhat en-Nusra by si jistě by si přála, aby se příměří zhroutilo. A to již má stanovenu strategii: vyprovokovat Rusy," napsaly noviny.

V severní Sýrii bojují extremisté proti vládním silám ve spojenectví s takzvanými „umírněnými povstaleckými frakcemi". V posledních několika dnech údajně džihádisti  vyvedli svá vojska, ale v první linii je stále významná součást bojovníků. Mají v plánu zaútočit na vládní síly s cílem donutit ruské letectvo, aby oplatilo úder. V takovém případě se pod úderem ocitnou „umírněnější" rebelové, bojující na stejné straně s extremisty - a pak příměří je u konce.

V Sýrii začalo od páteční půlnoci platit příměří

Abu Mussabu netrápí, že se na jeho skupinu nevztahuje příměří, a že ruská armáda, stejně jako západní koalice stále na ni útočí. Podle něj Džebhat an-Nusra, skládající se z 10 tisíc lidí, má skutečnou moc v Sýrii. Mnozí odborníci se domnívají, že je větší hrozbou pro mír arabské republiky než Islámský stát.

Podle militanta by občanská válka v Sýrii mohla skončit jen tehdy, pokud bude Asad svržen. „Je dále nutné bojovat s režimem, všechno ostatní jsou iluze," řekl.

V sobotu, po začátku příměří v SAR, bylo oznámeno, že bojovníci teroristické organizace an Nusra zahájili palbu z minometů na obytné čtvrtě měst Aleppo a Homs.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)