Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Vstup saúdskoarabské armády do Sýrie bude katastrofou

Die Welt: Vstup saúdskoarabské armády do Sýrie bude katastrofou

Záměr Saúdské Arábie zasáhnout do syrského konfliktu překvapila zúčastněné strany konfliktu. Nebe je přeplněno koaličními a ruskými letadly a při pozemní operaci může dojít k boji se syrskými,  ruskými i iránskými jednotkami.

Ilustrační foto
9.únor 2016 - 01:11

Předpokladem k nasazení saúdskoarabských jednotek podléhá mezinárodnímu schválení protiislamistické koalice.

"Saúdská Arábie je připravena podílet se na jakékoliv pozemní operaci koalice v Sýrii," řekl vojenský mluvčí Saúdské Arábie Ahmed Assiri v  televizi Al-Arabíja. 

"Bombardování samo o sobě nestačí k vítězství proti IS. Spíše musí existovat kombinace vzdušných a pozemních operací," pokračoval tiskový mluvčí.

Washington prohlásil, že je připraven podpořit všechny spojence v boji proti Islámskému státu, avšak odmítl komentář k záměrům Saúdské Arábie. Západní státy si uvědomují, že při účasti Rijádu bude situace v Sýrii komplikována, zdůrazňuje se v článku Die Welt.

Damašek, Moskva a Teherán jsou přesvědčeni, že jednotky saúdskoarabské královské rodiny podpoří jen rebely  a zabrání jejich hrozící porážce.

Navíc Saúdská Arábie se stala hlavním zdrojem financování a dodávek zbraní islamistickým povstalcům a je jedním ze  „strůjců" syrského konfliktu. Kromě toho, se Írán a Rusko, jež se účastní urovnání krize, nikdy nesmíří s přítomností Saúdů v Sýrii.

Změní se boj proti IS v Sýrii na vojenský střet koalice s Ruskem?


Pro šíitský Írán jsou vládci Saúdské Arábie opravdovým zosobněním zla, poněvadž se dlouhá desetiletí snažili šířit v celém blízkovýchodním regionu radikální sunitské názory.

Damašek nikdy neuvěří, že Rijád chce vyslat pozemní vojska pro boj s teroristy IS. Vládci Saúdské Arábie budou zřejmě podporovat rebely a uvrhnou region do ještě většího chaosu, uzavírá Die Welt.

(rp,prvnizpravy.cz,diewelt,foto:arch.)