Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Politika Erdogana vyděsila všechny turisty

Die Zeit: Politika Erdogana vyděsila všechny turisty

Evropští turisté odmítají cestovat do Turecka. Míra obsazenosti hotelů v Istanbulu poklesla o 50 procent v roce 2015, a také snížil počet autobusových výletů.

Ilustrační foto
17.březen 2016 - 01:11

Politika tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve vztahu k opozičním médiím a teroristické útoky v Turecku vedly k prudkému poklesu turistického proudu do země, píše německý deník Die Zeit.

„Tlak na opoziční média nenachází kladnou odezvu u touroperátorů, ani u turistů. Zaznamenává se rušení cest do Turecka, právě kvůli politice tureckého prezidenta," uvedla publikace. Takové akce Erdogana vedly ke „ztrátě dobré pověsti Turecka", dodává Zeit.

Navíc ti, kteří chtějí navštívit Turecko, jsou stále více odrazováni častějšími teroristickými útoky v zemi. „Turistů je znatelně méně. Obvyklé bylo na začátku března, že z Istanbulu denně vyjížděly vyhlídkové autobusy, v nichž v každém vždy bylo 35 návštěvníků. Nyní se vypravují dva autobusy za týden s 12 cestujícími v každém...," řekl novinám jeden z průvodců.

Bez ruských turistů se turecká ekonomika začne hroutit

Podle německých novin, míra obsazenosti hotelů v Istanbul se snížila o 50 procent. Odliv zákazníků v lednu a únoru 2016 může být srovnatelný se snížením počtu hostů za celý uplynulý rok, uvádí článek.

V roce 2015 Turecko navštívilo o 1,6% méně turistů, než v roce 2014. přičemž byl zaznamenán prudký pokles počtu turistů z evropských zemí. Například, počet italských turistů se snížil o 27%, z Francie – o 18%, ze Španělska – o 17%. Podle tureckého statistického úřadu se příjmy ze zahraničního cestovního ruchu loni snížily o 8,3%.

Jen letos došlo v Turecku k 11 teroristickým útokům, k poslednímu došlo v centru Ankary 13. března. Při výbuchu u autobusové zastávky bylo zabito 34 lidí a 125 zraněno. Příčinou exploze byla bomba v autě.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)