Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Djankov: Reformy na Ukrajině neexistují, musí nastoupit nová vláda

Djankov:  Reformy na Ukrajině neexistují, musí nastoupit nová vláda

Je důležité, aby vláda uskutečnila zásadní reformy během prvního roku své vlády, pokud se tak nestane, je nutné ji vystřídat, uvedl bývalý bulharský vicepremiér a exministr financí Simeon Djankov při návštěvě Oděsy.

Simeon Djankov, bulharský exministr financí
29.únor 2016 - 21:13
"Bulharsko nastoupilo cestu reformy, po které se Ukrajina teprve teď pomalu začíná ubírat. Po oranžové revoluci měli velké naděje, ale byli neúspěšní v oblasti hospodářské reformy. Změny co dělá Ukrajina teď v daňovém systému, jsme udělali asi před 10 lety, včetně důchodového systému, zdravotnictví a školské reformy. Takže máme dost zkušeností," uvedl bulharský exministr Simeon Djankov.

Simeon Djankov navrhuje, aby ukrajinský parlament změnil daňovou reformu, která byla vypracována Ministerstvem financí pod vedením Natálie Jareskové, kdy pouze 30% z toho má smysl. Tato reforma navržená ministerstvem financí je neúspěšná. Pro úplné reformy daňového systému je potřebná reforma státních podniků, které na Ukrajině v současné době selhala.

"Změny u státních podniků, které je nutné učinit, tak tam byly pouze pokusy, například ze strany bývalého ministra Aivarase Abromavičiuse, ale nic se zatím nestalo. A je nepravděpodobné, že tato vláda uspěje. Je zde jedno pravidlo: pokud vláda velké reformy neprosadí první rok své vlády, pak už nebudou provedeny touto vládou vůbec, je čas myslet na změnu vlády.  Podíl státních podniků na Ukrajině je zhruba na stejné úrovni  s východní Evropou, ale v průmyslu je toto číslo velmi vysoké asi 20%. Pro srovnání v Bulharsku je pouze 7% státních podniků v průmyslu, především v oblasti energetiky a sektoru obrany," .

Abromavičius: Jaceňuk by měl odejít! Jaresková na jeho místo!

Shrneme-li, Simeon Djankov zdůraznil, že přes prováděné některé reformy na Ukrajině, tak je to velmi nedostatečné. Při tomto tempu bude finanční růst Ukrajiny nulový, ne-li horší.

Simeon Djankov je bulharský ekonom . Od roku 2009 do roku 2013 působil jako místopředseda vlády a ministr financí bulharské vlády. Před svým jmenováním do kabinetu, Simeon Djankov byl hlavním ekonomem v soukromém sektoru a vicepřesedou Světové banky.

(rp,prvnizpravy.cz,odesacrisis,foto:arch.)