Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Dosáhly Rusko a Spojené státy kompromisu o Ukrajině?

Dosáhly Rusko a Spojené státy kompromisu o Ukrajině?

V pátek se v Kaliningradu konalo pracovní setkání Vladislava Surkova, asistenta ruského prezidenta s  Victorii Nulandovou, náměstkyní ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti.

Victoria Nulandová
17.leden 2016 - 20:03

Odborníci se domnívají, že Moskva a Washington dosáhly kompromisu o Ukrajině.

Surkov řekl, že to byl "důkladný, konstruktivní a užitečný rozhovor", pokud jde o kompromis při prosazování minských dohod.  Zdůraznil, že diskutovali s Nulandovou návrhy na jednání pro Normanskou čtyřku. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl, že setkání bylo produktivní a bylo zaměřeno na podporu mezinárodního úsilí o mírové řešení krize na Donbasu.

Je pozoruhodné, že téměř okamžitě po skončeném jednání, koordinátor sankcí ministerstva zahraničí Daniel Fried uvedl, že v roce 2016 by mohly být zrušeny všechny hospodářské omezení uvalené na Rusku kvůli válce na východě Ukrajiny. Poukázal na to, že za tímto účelem se budou konat volby na Donbasu, ukončí se nepřátelské akce a region by se měl vrátit pod kontrolu Kyjeva.

Američané dali ukrajinské vládě "poslední šanci"

Možná, že první výsledky se objeví 20. ledna, kdy se v Curychu sejdou ministři zahraničí Ruska a USA - Sergej Lavrov a John Kerry.

(rp,prvnizpravy.cz,mkru,foto:arch.)