Svátek má: Augustýn

Zprávy

Velikost textu:

Duo Jaceňuk, Porošenko vzdaluje Ukrajinu od západní civilizace

Duo Jaceňuk, Porošenko vzdaluje Ukrajinu od západní civilizace

Jedno z posledních prohlášení předsedy ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka vůči Ruské federaci, není jen skrytou hrozbou, ale je to především důkaz, že čím déle jsou na Ukrajině oligarchové u moci, tím víc se Ukrajina vzdaluje od civilizace.

Arsenij Jaceňuk a Petro Porošenko
2.září 2015 - 18:00

Ukrajina od zahraničních věřitelů získala možnost restrukturalizace a snížení dluhů s výjimkou jejich pohledávek vůči Ruské federaci.

Tak, jak to platí v civilizovaném světě už od římských dob a možná i ve starověké Izraeli, má věřitel právo zprostit  dlužníka dluhu, a ne naopak, že dlužník věřiteli přikazuje co má dělat. Mluvíme o určitém standardu civilizace, který je postaven na základech západních právních předpisů a související civilizace. Dlužník nemůže určovat věřiteli jak se má chovat, nemůže mu vnucovat svůj nápad jak bude platit a nebo dokonce svůj závazek přenášet na třetí osobu.

Bohužel, tyto normy zřejmě neplatí na Ukrajině, pokud jde o její dluh vůči Ruské federaci. Premiér Jaceňuk  nejenže požaduje po Rusku snížení dluhu, ale v případě odmítnutí jeho návrhu, doporučuje Rusku ať se obrátí na předchozí vládu Ukrajiny, na prezidenta Janukovyče.

Nezáleží na tom, zda si premiér Jaceňuk dělá legraci nebo ne. Každý, kdo někdy půjčil nějaké peníze Ukrajině má nové téma k přemýšlení, a ti, kdo nakonec budou chtít půjčit, tak ať si počkají na další vývoj. A stejně to platí i pro investory. Jak může být ve vážnosti země, jejíž premiér pomocí formálního právního rozhodnutí sesadil legitimního prezidenta a ještě po něm chce splatit dluhy?

Kromě toho, pokud Jaceňuk umožňuje veřejně podrážet včerejší kompetence Janukovyče, zítra můžete najít třetí osobu, která ohrozí současné nebo minulé vedení země  Stručně řečeno, to znamená, že premiér Ukrajiny hrubě ohrožuje kontinuitu ukrajinské státnosti! Ale i Leninovi trvalo dlouho než se zbavil carské historie a Boris Jelcin zase dědictví po SSSR! Naproti tomu demokratická a nezávislá Ukrajina neuznává svůj historický dluh? To je neslýchaná věc na Západě, tam se prostě žádná taková věc nemůže stát. Možná v případě, že by byla válka mezi Ukrajinou a Ruskem a Ukrajina by byla stranou napadnutou,  pak by se mohlo jednat o mezinárodní arbitráži za účelem urovnání dluhů a válečných ztráty. Nicméně, nic takového se nestalo, kde se však tyto podivné nápady našly v Kyjevě?

Jaceňuk: Buď naše podmínky nebo ať Rusku zaplatí Janukovyč

Po dlouhou dobu lidé jako Porošenko a Jaceňuk tvoří duo "špatné a ještě horší a ještě bezcharakterní," své politické kroky mohou velmi snadno číst, neboť jsou namířeny hlavně do vnitřní politiky, v nichž politický tábor Jaceňuka chce hrát větší roli než mocné skupiny podporující Porošenka. Na tom není nic špatného, je to jistě dobré, že se politické síly liší - ve věci demokracie. Ale proč ztrácet důvěryhodnost celé Ukrajiny?

Rusko asi nebude vymáhat své peníze co půjčilo na Ukrajinu jako celek. Jádrem mezinárodních vztahů není to, jak koho přechytračit a využít, ale jejich trvanlivost v průběhu času. Západ vybudoval své bohatství na jistotě obchodních vztahů, vypůjčené peníze v Rotterdamu "pracovaly" v Benátkách a byly reinvestovány v Londýně. Tak tomu bylo po celá léta, určité obchodní transakce, včetně určitých dluhů a ochrany věřitelů - je základem všech právních struktur v Evropě. Kdo by chtěl mít peníze a investice v zemi, jejíž  premiér zesměšňuje dluh?

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpoltyczny,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: