Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Ani triky MMF nezachránily Ukrajinu od naprostého propadu

DWN: Ani triky MMF nezachránily Ukrajinu od naprostého propadu

Ukrajině hrozí zřícení, inflace postupuje, a zahraniční půjčky nemohou zachránit ekonomiku země. Pro Kyjev nadešel čas se přiznat, že jeho plány na vstup do EU utrpěly úplné fiasko, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
1.leden 2016 - 01:12

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyvinul velké úsilí na obnovu Ukrajiny, ale hrozba hyperinflace v ukrajinské ekonomice pokračuje a země je na pokraji úpadku, uvedl německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Národní banka Ukrajiny sdělila, že inflace v zemi v letošním roce vzrostla o více než 44 procent, zatímco v loňském roce to bylo 24,9 procenta. Špatná hospodářská politika, korupce a občanská válka na východě země, přivedla Ukrajinu na pokraji státního bankrotu, poznamenaly naprosto bez iluzí noviny.

S pomocí právních triků se Mezinárodní měnový fond (MMF) pokusil zastavit zničení ukrajinské ekonomiky. Aby se splacení dluhu Rusku nestalo Damoklovým mečem nad hlavou ukrajinské vlády, MMF narychlo změnil svá pravidla, a nyní má možnost poskytovat půjčky nesolventním zemím, píše DWN.

Jen v letošním roce získala Ukrajina asi deset miliard dolarů ve formě půjček od MMF a dalších mezinárodních dárců, které přesto nebyly schopné zlepšit stav ekonomiky. V případě, že devalvace bude postupovat tak rychle, brzy dojdou Kyjevu nejen hotovostní úvěry, ale také důvěryhodnost, konstatuje list.

Jaceňuk se chlubí: Ukrajina letos snížila spotřebu plynu o 25%!


V současné době žije Ukrajina ve skutečnosti na úkor půjček evropských a amerických daňových poplatníků, kterých se vlády jejich zemí nezeptaly, zda chtějí „pumpovat" své peníze do hospodářsky beznadějné země, poukazuje článek.

Na pozadí katastrofální ekonomické situace utrpěly vyhlídky na členství v Evropské unii, o němž tak sní ukrajinská vláda, absolutní fiasko. Takový test vstupu do EU si nemůže dovolit ani Ukrajina, ani evropské struktury, dodává DWN.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)