Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Protiruské sankce ženou farmáře v EU „na barikády"!

DWN: Protiruské sankce ženou farmáře v EU „na barikády"!

Evropští politici horečně hledají nová řešení pro zemědělství, aby se zabránilo vzniku nové vlny nespokojenosti mezi podnikateli, píše německý deník.

Protesty francouzských farmářů
16.únor 2016 - 22:03

Setkání ministrů zemědělství zemí EU bylo doprovázeno protesty zemědělců, požadující návrat zvýšených cen a ekonomických vazeb s Ruskem na svoji předchozí úroveň, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Celková nespokojenost s nízkými cenami zemědělských produktů začaly v některých evropských městech přerůstat do „nepokojů". Například francouzští zemědělci ve městě Breton Vannes postavili hořící barikády v ulicích a požadovali po vládě okamžité kroky k překonání krize v tomto odvětví. Nespokojenost začala růst v Německu. Němečtí obchodníci mají v důsledku protiruských sankcí velké ztráty: v průměru, podle odhadů Německého svazu zemědělců, ztrácí venkovské hospodářství země asi 600 milionů eur ročně, uvedl autor materiálu.

V pondělí ministr zemědělství Německa Christian Schmidt vyzval k obnovení spolupráce s Ruskem. Vzhledem k obtížné situaci evropských mléčných výrobců a chovatelů prasat, musí vedoucí představitelé EU najít způsob, jak zvýšit vývoz, řekl Schmidt.

Kolik stojí francouzské zemědělce ruské embargo?

Nicméně, vzhledem k diskusi, která obklopuje protiruská opatření, se Schmidt rozhodl jít "oklikou". Navrhl obejít téma odstranění sankcí a diskutovat s Moskvou ústupky v některých zemědělských odvětvích v rámci jednání Světové obchodní organizace, a tím obnovit hospodářské vztahy postupně, „krok za krokem", uvedly noviny.

Kromě toho Schmidt poznamenal, že je třeba najít „nové trhy". Nicméně, jak autor článku zdůraznil, tento návrh zní trochu absurdně, vzhledem k tomu, že ruský trh, spolu s Číňany, byl prioritou německého zemědělství. Pokud se vedoucí představitelé EU budou i nadále vyhýbat rozhodným krokům, krize v zemědělství může vést k protestům po celé Evropě, dospěl k závěru DWN.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)