Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Svět se ocitl na pokraji nové ekonomické krize!

DWN: Svět se ocitl na pokraji nové ekonomické krize!

Světová ekonomika se nachází v blízkosti recese, rozsahem srovnatelné s krizí 2008. Dlouhodobé oslabování ekonomiky může čelit nepředvídatelným následkům, píše německý tisk.

Ilustrační foto
27.leden 2016 - 01:12

První tři týdny v roce 2016  byly pro účastníky finančního trhu zklamáním - byl to nejhorší začátek roku za několik desetiletí. Analýza faktorů ovlivňujících globální ekonomiku ukazuje, že se očekává recese, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Řada ukazatelů naznačuje dlouhodobé oslabování ekonomiky, které se zvláště dotýká průmyslu, poukazuje autor.

Jedním z nejdůležitějších faktorů recese je silný dolar, který výrazně snižuje zisk zahraničních dceřiných společností v USA, stejně jako vyvážejících společností. Další zpřísnění měnové politiky federální banky, kterou ohlásily Spojené státy, se rovněž stává významnou příčinou poklesu na akciovém trhu.

Významný vliv na blížící se krizi měla Čína, uvedly noviny. Činnost čínské vlády ve finančním sektoru a akciovém trhu vyvolaly impozantní vlnu nedůvěry ve světě, zmatený a špatně koncipovaný zásah způsobil obavy trhu z „tvrdého přistání" čínské ekonomiky.

The Guardian: Čína krizi přežije, ale Evropa se zhroutí!

Finálním akordem pro recesi se stává nižší cena ropy, globální nadprodukce, která bude posílena po zrušení sankcí vůči Íránu a zrušením zákazu vývozu amerických surovin, zdůrazňuje článek.

Tyto faktory spolu vytváří hospodářskou situaci, která nevyhnutelně povede k recesi, v měřítku shodnou s krizí v roce 2008, i když se situace může být ještě nepředvídatelnější, dodává chmurně autor.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)