Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Emine Erdoganová: Harém byla dobrá škola pro ženy!

Emine Erdoganová: Harém byla dobrá škola pro ženy!

"V harému byly ženy připravovány na celý život," řekla Emine Erdoganová a sklidila za to od novinářů ostrou kritiku.

Emine Erdoganová
12.březen 2016 - 01:13

"Harém byla škola pro členy osmanské dynastie, kde se ženy připravovaly na budoucí život," uvedla manželka Recep Tayyipa Erdogana na oficiálním setkání s novináři v Ankaře.

Pojem "harém" je často používán na Západě  jako synonymum pro "mnohoženství": Je to tedy soubor spoře oděných, dobře vypadajících žen, které jsou všechny poslušné muži. Tak to bylo prezentováno i během staletí v umění, na obrazech,  v opeře (Únos ze Serailu) a literatuře ( Tisíc a jedna noc).


Harém, Gérôme, Jean-Léon

Co znamená slovo "harém" v arabštině?

Slovo pochází z arabského "haram" a znamená "svaté skryté místo". Vychází z něj turecké slovo "harém" má význam jako "místnosti manželky"  nebo "soukromí". Původně se tak nazývají obytné prostory, které jsou nepřístupné pro nečleny rodiny.

Kdy a kde byl harém?

Harém byl za dřívějších časů osmanských vládců v bohatých, převážně městských obydlích. Žilo zde několik "pánových" manželek nebo konkubín, dcery jeho žen a jiné ženské příbuzné,děti, otroci a sluhové.

V Osmanské říši bylo v harémech až několik set žen a dětí. Nejznámějším příkladem je Topkapi Palace v Istanbulu s až 400 ženami. Některé obyvatelky se naučily se číst a psát, stejně jako ruční práce. V Turecku, harémy zmizely se zavedením monogamie v roce 1926.

Má harém nic společného s islámem?

Typicky islámský nebo arabský harém neexistuje. Srovnatelný je ve starověkém Egyptě nebo v čínské říši. Zvyk, že členky domácnosti žijí odděleně od mužů, převzali Byzantinci asi v 7. století.

V islámu je harém křídlo domu, kde se ženy mohou pohybovat odděleně od mužů a mohou být odhaleny. Korán nevyžaduje přísné oddělení mužských a ženských pokojů,  není to výslovně doporučeno ženám, ale potom se nesmí odhalovat. Vykladači koránu později doporučili izolaci  žen v domácnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)