Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Energetická válka mezi Ukrajinou a Ruskem pokračuje

Energetická válka mezi Ukrajinou a Ruskem pokračuje

Rusko neobnoví smlouvu na dodávku elektrické energie na Ukrajinu, potvrdilo ruské ministerstvo energetiky.

Ilustrační foto
13.leden 2016 - 01:11

Ukrajina se bude muset obejít bez pravidelných nákupů z Ruska, a to i v případě zhoršení problémů s topením v případě chladného počasí.

Smlouva na dodávky elektřiny byla podepsána  30. prosince 2014. Pak se strany dohodly na dodávku 1500 megawattů do sítě Ukrajiny. Ve stejné době byla uzavřena dohoda o dodávkách energie na Krym. Smlouva byla platná až do 1. ledna 2016.

Energetické zdroje jsou jedním ze složitých otázek ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou. Známé jsou debaty o "plynové válce", se ale staly zvláště akutní po  ukrajinské revoluci. V posledních dvou letech se kyjevská vláda snaží všemi prostředky snížit závislost na jakémkoli odběru energií z Ruska. Ale Ukrajina je stále ještě závislá na ruských dodávkách.

Odborníci zdůrazňují, že Ukrajina ve skutečnosti nenakupuje elektřinu od Ruska od listopadu 2015. Ukrajina nemá dostatek vlastních zdrojů v případě zhoršujících se povětrnostních podmínek a v případě nástupu silných mrazů.

Ukrajinu přišlo přerušení dodávek elektřiny na Krym draho

Po sérii sabotáží na ukrajinském vedení, napájecí elektřinou Krym, byly zastaveny dodávky. Krym je nyní napájen energetickým mostem přes Kerčský poloostrov. Po obnově poškozené ukrajinské infrastruktury orgány země nabídly obnovit dodávky na Krym, ale pod podmínkou, že bude poloostrov uznán jako  ukrajinské území.

Podle průzkumu, který se konal na přelomu roku je 94 procent místních obyvatel ochotno žít úsporně, omezit svou spotřebu elektřiny a čekat na zprovoznění dalšího elektrického vedení na Krym z Ruska. Nechtějí být závislí na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,rgru,foto:arch.)