Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Autonomie pro Kurdy? Nikdy!

Erdogan: Autonomie pro Kurdy? Nikdy!

Kurdové vyhlásili autonomii ve třech oblastech na severu Sýrie. Podle jejich prohlášení, ale zůstávají součásti federální Sýrie. Proti autonomii je zásadně turecký prezident.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
18.březen 2016 - 21:22

Vzhledem k široké mezinárodní podpoře se Turecko obává,  že autonomie v Sýrii posílí i Kurdy v Turecku. Turecká vláda opakovaně vyhrožuje, že nebude tolerovat kurdský stát v severní Sýrii.

Rusko způsob vyhlášení kurdské autonomní oblasti v severní části Sýrie kritizuje. "Takovou věc nelze jednoznačně vyhlásit z jedné strany," uvedl ruský náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov ,"to se musí rozhodnout  jednáním. Proto Rusko vždy chtělo zahrnout Kurdy do mírových rozhovorů v Ženevě".

Syrští Kurdové ze Sjednocené kurdské strany (PYD) a její spojenci  vyhlásili  autonomní oblast s názvem "Rojava". Ta zahrnuje tři kurdské enklávy v severní Sýrii - Džazíra, Kobane a Afrin. Oblasti Džazíra a Kobane jsou vzájemně propojeny, Afrin zůstává jako ojedinělá enkláva na severozápadu. V případné syrské federaci, by tyto oblasti měly dál zůstat  v Sýrii.

Kurdové představili nově proklamovaný region jako součást Sýrie. Federální systém tří samosprávných kantonů by mohl být vzorem pro řešení syrské krize, píše se v závěrečném prohlášení konference, které se účastnilo na 200 zástupců různých skupin ve městě Rumeilan. Kurdové dominují už na rozsáhlých území v severní Sýrii a jsou de facto autonomní. Také v severním Iráku se kurdské vedení chová autonomně.

Ruská vláda podpořila v  poslední době téměř vždy zájmy Kurdů v Sýrii. Spojené státy podporují PYD, Německo vyzbrojuje kurdské milice moderními zbraněmi.


Ruský prezident Vladimir Putin se vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova: "Je důležité, aby Sýrie zůstal jako stát. Pokud to bude nutné, je otázkou hodin, kdy by mohlo Rusko zasáhnout, možnosti zvýšení počtu vojáků a techniky jsou tady dostatečně"

Erdogan: Proč demokracie? Všichni jsou teroristi!


Turecko opět zařadilo PYD jako teroristickou organizaci spolu s bojovnými kurdskými milicemi doma i v zahraničí.  PYD je považována za syrskou pobočku zakázané kurdské Dělnické strany PKK.

Syrský ministr zahraničí řekl, že prohlášení Kurdů je protiústavní a je tudíž bezcenné. Také jedna z hlavních povstaleckých skupin, syrská Národní koalice, odmítla autonomii jako jednostrannou akci a varovala  proti tvorbě autonomních oblastí.

Rovněž Spojené státy vyjádřily nad iniciativou Kurdů svoji nelibost.

(rp,prvnizpravy.cz,diezeit,foto:arch.)