Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Chci prezidentský systém, parlamentní vede do pekel

Erdogan: Chci prezidentský systém, parlamentní vede do pekel

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém "tříkrálovém projevu" mimo jiné opět zdůraznil, že parlamentní systém dláždí cestu k převratům a proto chce  mít v Turecku prezidentský systém. 

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
7.leden 2016 - 21:22

V další části svého projevu se věnoval Kurdům a kurdské otázce. Turecko nemá žádný kurdský problém, ale problémem je terorismus, uvedl prezident Recep Tayyip Erdoğan a dodal, že je třeba vojensky dále pokračovat  v hašení požáru v jihovýchodní Anatolii.

Všechny etnické skupiny v Turecku mají své specifické problémy a vláda neustále vyvíjí úsilí o odstranění těchto problémů, řekl Erdoğan v projevu.

"Ale v Turecku, jsou i ti, co vidí jen jednosměrně: Kurdský problém a kurdský problém, kurdský problém a kurdský problém," pokračoval Erdogan a uvedl, že představitelé z asi 400 vesnic a okresů devíti různých provincií, jsou pravidelně hosty v prezidentském paláci, kde spolu diskutují.

"Uzavřeli jsme tuto věc v mém  projevu v roce 2005. Řekli jsme si tehdy, není tady žádný takový problém v Turecku ,  problémem je teror v Turecku, " řekl.

Při této příležitosti se Erdoğan také dotkl probíhajících diskusí ohledně možnosti zrušení poslanecké imunity poslanců kurdské Lidové demokratické strany (HDP), které on a vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) obviňují z podpory zakázané Strany pracujících Kurdistánu (PKK).

"V zásadě jsem proti zrušení politických stran. Připadá mi to zbytečné. Nicméně, za trestný čin spáchaný politikem by měl následky nést on sám, ale institucionálně i jeho strana. Tato osoba může být vůdcem strany, zákonodárcem, starostou nebo členem zastupitelstva obce. Bez ohledu na to, kdo to je, měl by zaplatit. Tak je to. Poslanecká imunita je výsadou za službu k národu v parlamentu, nikoliv aby sloužila jako "kryt" pro teroristické organizace " zdůraznil Erdogan.

Během konference kurdských stran koncem minulého roku,  sdružení kurdských politických organizací, které zahrnuje i HDP, vydalo prohlášení vyzývající k samosprávě v jihovýchodní části Turecka, kde se stupňuje politické napětí v době obnovených střetů mezi bezpečnostních sbory a bojovníky PKK.

Selahattin Demirtaş, vůdce HDP,  byl jedním z účastníků dvoudenního kongresu, který vyzval k větší samosprávě,  a kde také řekl: "Tam bude Kurdistán v příštím století, a to by mohl být nezávislý stát."

Prokurátor zahájil vyšetřování Demirtaşe dne 28. prosince 2015, po jeho projevu. Erdogan toto rozhodnutí podporuje.

Erdogan chce změnit Turecko na příkladu hitlerovského Německa

Erdogan: Současný parlamentní systém vydláždí jenom cestu k vojenským převratům

Erdogan zdůraznil potřebu přechodu od současného parlamentního systému k prezidentskému systému, Erdoğan prohlásil, že současný systém jenom vydláždí cestu k vojenským převratům, jak bylo vidět v minulosti.

"Řekl jsem prezidentský systém v tureckém provedení, '' uvedl k problému Erdogan, " budeme sbírat  zkušenosti z amerického, francouzského stylu." 

Minulý týden na otázku novinářů, zda je možné zavést v Turecku prezidentskou formu vlády, při zachování unitárního státu, Erdogan odpověděl kladně, citoval příklad Německa a nacistické éry.

„Ve světě existují již příklady. Můžete se podívat na země, jako je Hitlerovo Německo," řekl Erdogan po návštěvě Saúdské Arábie. Později tvrdil, že jeho slova byla špatně pochopena.

(rp,prvnizpravy.cz,hurriyetdailynews,foto:arch.)