Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Rozumím migrantům, asimilace je zločin proti lidskosti!

Erdogan: Rozumím migrantům, asimilace je zločin proti lidskosti!

Ve svém komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta připomíná knihu německého ekonoma a politika Thilo Sarrazina „Německo páchá sebevraždu“ vydanou v roce 2010, jejíž závěry a varování se nyní beze zbytku naplňují.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
7.březen 2016 - 20:01

Když jsem si znovu pročítal knihu německého ekonoma a politika Thilo Sarrazina „Německo páchá sebevraždu“ vydanou v roce 2010, musel jsem si vzpomenout na antický příběh o krásné dívce Kassandře. Zamiloval se do ní bůh Apollón, a ona mu slíbila, že mu bude po vůli, když obdrží věštecký dar. Láskychtivý Olympan své slovo splnil, ale krasavice jej odmítla, protože věděla, že bůh si svůj dar nevezme zpět. Naštvaný Apollón však na ni seslal rafinované prokletí – její věštby byly pravdivé a dokonalé, ale nikdo jim nikdy neuvěřil.

Thilo Sarrazin se ve svém trochu provokativním díle opírá o své zkušenosti, které nabyl jako vysoký úředník na Spolkovém ministerstvu financí a sociálnědemokratický senátor v Berlíně. Přestože většinu podkladů pro svou knihu sebral již před deseti lety, jeho závěry a varování se dnes naplňují téměř beze zbytku, ale v měřítku, které překonalo i ta nejpesimističtější očekávání.

Jako první v Německu poukázal na neúspěšnou integraci migrantů vyznávajících muslimské náboženství a analyzoval její příčiny. Všiml si, že muslimské imigranty ve všech evropských zemích charakterizují následující vlastnosti:

  • podprůměrná integrace do pracovního trhu
  • nadprůměrná závislost na sociálních dávkách
  • podprůměrná účast na vzdělávání (zejména žen)
  • nadprůměrná porodnost (vyšší než v zemích odkud přišli)
  • tendence k vytváření ghett
  • nadprůměrná religiozita s příklonem k fundamentalistickým směrům islámu
  • nadprůměrná kriminalita

Nejnebezpečnější moment pro budoucnost své země spatřoval v postupném šíření islamismu, který považuje za totalitní ideologii s extrémně pravicovými rysy. Proto jej silně znepokojilo prohlášení tehdejšího tureckého ministerského předsedy Erdogana, který v roce 2008 prohlásil: „Neexistují islám a islamismus. Existuje jen jeden islám. Kdo říká něco jiného, uráží islám.“ Thilo Sarrazin také upozornil na to, že za vlády premiéra Erdogana docházelo k postupné reislamizaci dosud sekulárního Turecka, a varoval před dopady, které to bude mít na integraci asi sedmi milionů Turků žijících v Německu.

Erdogan totiž při své návštěvě v roce 2008 v Kolíně nad Rýnem jasně řekl, že turecké migranty považuje za svůj islamistický výsadek v Evropské unii. Proto se nesmějí integrovat - „Rozumím vaší senzibilitě, jíž projevujete vůči asimilaci, velmi dobře. Nikdo od vás nemůže očekávat, že se asimilaci podrobíte. Neboť asimilace je zločin proti lidskosti.“ Je dobré si připomenout, jaké názory ve vztahu k muslimským přistěhovalcům do Německa měl turecký prezident Erdogan, který dnes prostřednictvím migrační krize vydírá nejen Evropskou unii, ale i své spojence v NATO.

Jaroslav Bašta: Co dělat, když přituhuje?

Z dnešního pohledu je také mimořádně zajímavé, že již před lety předáci německých muslimských obcí se vehementně snažili o další přistěhování svých souvěrců. Sarrazin to nazývá „vítací kultura“ a navrhoval, aby to byl trestný čin. Inu, psal to jako ekonom, a nejspíš ani v horečnatých snech by jej nenapadlo, že se z toho za pár let stane oficiální německá politika. Jeho příměr z názvu knihy se tudíž potvrzuje. A když se dívám na počínání tureckého prezidenta Erdogana, nepochybně to bude asistovaná sebevražda.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)