Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Europol: V Evropě zmizelo 10 tisíc dětí-běženců!

Europol: V Evropě zmizelo 10 tisíc dětí-běženců!

Obchodníci s lidmi a jiní zločinci aktivně zneužívají migrační krizi pro své vlastní účely. Podle vedoucího Europolu Brian Donalda, od začátku uprchlické krize v Evropě zmizelo beze stopy asi 10 tisíc dětí-běženců.

Ilustrační foto
1.únor 2016 - 22:02

Při překračování hranic EU zmizelo 10 tisíc uprchlických dětí, uvedl šéf Europolu Brian Donald. Nejméně 5000 děti zmizelo jen v Itálii, řekl pro The Observer. Další tisíc nezletilých zmizel ve Švédsku. Nicméně, podle Donald, zmizení 10 tisíc děti nemusí nutně svědčit o přebujelé kriminalitě a únosech.

„Máme-li říct, že všech 10 tisíc děti zmizelo, by nebylo velmi rozumné. Ne všechny z nich se staly otroky, nebo byly prodány,“ uvedl. „Některé z nich se také mohly dostat do normální rodiny. My prostě nevíme, kde jsou, a co se jim stalo. Samozřejmě, máme také důkazy o sexuálním zneužívání dětí-uprchlíků, zejména v Maďarsku a Německu. Nelegální průmysl se aktivně rozvíjí za posledních 18 měsíců. Drtivá většina zadržených ve vězeních těchto zemích byla zapojena do protizákonných činností, spojených s tokem migrantů."

Nová uprchlická trasa povede přes Černé moře a Bulharsko až do Polska

Během šetření bylo zjištěno, že často stejné zločinné skupiny byly zapojeny jak do přepravy migrantů do EU, tak do obchodování s lidmi, uvedla RT.

Podle britské charitativní organizace Save, jen v roce 2015 překročilo hranice EU asi 26 tisíc osamělých dětí-migrantů. Jak Europol uvedl, přibližně 27% všech migrantů v EU jsou nezletilí.

„Ať už jsou registrovaní nebo ne, mluvíme o 270.000 dětech. Ne všechny z nich přišly do Evropy samy, ale je důvod věřit, že mnohé z nich byly bez doprovodu," řekl Donald.

Švédsko samotné je nyní domovem pro více než 35 tisíc nezletilých uprchlíků. Europol proto vyzývá monitorovat dostupné dokumenty a k řádné péči o tyto děti.

Na druhé straně britský ministerský předseda David Cameron odmítl 3 tisíce uprchlických dětí z celé Evropy s tím, že politika otevřených dveří povede k tomu, že stále více a více migrantů bude přicházet do EU.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)