Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Fascinující: Britská armáda zkouší „neviditelný plášť" v boji!

Fascinující: Britská armáda zkouší „neviditelný plášť" v boji!

Britské vojenské síly se podílely na polních pokusech speciálních high-tech systémů maskování, které zatají osobu nebo zařízení v optických a tepelných rozmezích tak, jakoby byly pod hromadami suti, píše Daily Telegraph.

Ilustrační foto
21.březen 2016 - 22:06

"Neviditelný plášť" Harryho Pottera z románů spisovatelky Rowlingové tímto získává na realitě - ovšem jak jinak, než v armádě.

V posledních letech fyzici vytvořily řadu zařízení, která umožňují, aby se objekty v určitém rozsahu záření staly neviditelné. Typické je, funkčnost těchto neviditelných plášťů je velmi omezené - některé z nich jsou schopné skrýt pouze dvojrozměrné předměty, zatímco jiné pracují pouze s omezeným pozorovacím úhlem nebo striktně předem stanovenou teplotu. Částečnou neviditelnost poskytují svými vlastnostmi tzv metamateriály - zvláštní spojení s exotickými optickými vlastnostmi.

Podle britského deníku jedno z těchto zařízení již dosáhlo úrovně praktického uplatnění - speciální trojrozměrný materiál VATEC, vyvinutý americkou společností VCS, který je schopen nahradit speciální lak, tepelných reflektory a další maskovací prvky, které používají ostřelovači, aby se skryli před očima nepřítele.

Na první pohled se  "plášť" z Vatecu podobá hromadě kamenů, které vypadají trojrozměrně vzhledem ke struktuře tkaniny a způsobu, jakým reaguje na světlo a teplo. Britští vojáci tvrdí, že podobné maskovací zařízení bylo neviditelné pro kolegy, kteří se ho v poli snažili najít, a to i v případech, kdy byly použity termovize k hledání skrytých odstřelovačů.

Jak účastníci polní zkoušky uvedli, je plášť připraven k použití v pouštních a horských zemích, včetně Iráku a Sýrii, kde Vatecy mohou být využity v boji proti militantům IS.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: vcs)