Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Uprchlíci našli vůči „balkánské cestě" alternativní vstup do Evropy

FAZ: Uprchlíci našli vůči „balkánské cestě" alternativní vstup do Evropy

Po zavření takzvané „balkánské cesty" (přes Makedonii, Srbsko a Chorvatsko s Rakouskem a severskými státy) uprchlíci našli alternativní způsoby pronikání do Evropy.

Uprchlíci hledají alternativu "balkánské trasy"
30.březen 2016 - 18:01

Uvádí to DW s odkazem na noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Podle publikace jedna z nich začíná v přístavu Antalya na jihu Turecka, Mersinu v blízkosti hranic se Sýrií, nebo v Aténách ve středním Řecku. Poté uprchlíci na rybářských a malých obchodních lodích plavou přes Středozemní moře a dostávají se do Itálie. Náklady na přepravu se podle novin v pohybují v rozmezí od 3 do 5 tisíc eur.

Zavření balkánské cesty nezabrání přílivu dalších migrantů do Evropy

Nicméně, někteří uprchlíci se snaží proniknout z Řecka do Albánie, a odtud se opět přes moře snaží dostat do Itálie a pokračovat v pohybu na sever Evropy silniční dopravou. Přičemž pozemní hranice mezi Řeckem a Albánií lze překonat mnohem obtížnější, než po moři mezi oběma zeměmi a Itálií, kvůli horské charakteristice albánské krajiny. Kromě toho další pochod přes území Černé Hory a Bosny a Hercegoviny na sever Evropy je obtížný, protože zde hrozí množství min ponechaných v zemi od občanské války v roce 1990.

Jinou alternativou je cesta přes Bulharsko. Odtamtud se migranti snaží dostat do Rumunska nebo Srbska. Obě možnosti nejsou ideální. V Rumunsku přirozenou bariéru pochodu tvoří Karpaty. Co se týče Srbska, její hranice s EU jsou pozorně sledovány. Takže se mnozí uprchlíci nakonec usazují v Bulharsku.

Podobné potíže vyplývají pro běžence na rusko-finské hranici, na níž byly nedávno zpřísněny kontroly. Podle finských orgánů v lednu přišlo z Ruska asi 500 žadatelů o azyl, což je o 200 osob více než za celý rok 2015.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)