Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

Financial Times: Evropa bez ruského plynu? Jedním slovem: zničující!

Financial Times: Evropa bez ruského plynu? Jedním slovem: zničující!

Brusel nechce ani teoreticky připustit takovou možnost, nicméně, pokud by se stala skutečností, důsledky mohou být zničující, píše britské vydání.

Ilustrační foto
19.březen 2016 - 01:11

Pokud by situace se sankcemi proti Moskvě zašla příliš daleko, mohla by být Evropa ponechána bez ruského plynu, píšeTony Barber na FinancialTimes

Již vyděšené a zmatené krizí uprchlíků mají evropské vlády strach z nových katastrof, a jedna z nich by mohlo být zastavení dodávek ruského plynu do zemí střední a východní Evropy. Nejhorší důsledky by to mělo pro Ukrajinu, který by trpěla nejen nedostatkem ruského plynu, ale také  energetickou závislosti na Donbasu.

Forbes: Ukrajina úspěšně nahradila ruský plyn....ruským plynem

„Na Ukrajině by došlo k ekonomickému kolapsu, a mnoho lidí by spěchalo na západ - do Polska, Německa a celé Evropské unie, stejně jako to nyní dělají uprchlíci ze Sýrie," uvedl materiál.

Brusel, pro nějž migrace zůstává nejcitlivějším tématem, má strach z takového výsledku a zvažuje možnosti, které by tomu pomohly předejít.

„Nejdůležitější podmínkou, aby odvrátila scénář noční můry, bude ochota EU uznat, že Rusko má své místo v evropském geopolitickém a ekonomickém řádu," uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)