Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Finské úřady jsou znepokojeny nárůstem sexuálních násilností

Finské úřady jsou znepokojeny nárůstem sexuálních násilností

Podle slov příslušníků bezpečnostních orgánů byly zaznamenány masové případy obtěžování žen uprchlíky o novoročních svátcích. Jako příklad se uvádí silvestrovská noc, kdy se tu odehrávalo prakticky totéž jako v Kolíně nad Rýnem.

Ilkka Koskimaki, zástupce náčelníka helsinské polici
11.leden 2016 - 21:22

„Pro Finsko jsou sexuální zločiny zcela novým jevem. Nikdy před tím jsme nepřicházeli do styku s podobným obtěžováním na konci roku", prohlásil zástupce náčelníka helsinské policie Ilkka Koskimaki.

Podle jeho slov se před tím, než v roce 2015 přijelo do Finska asi 32 tisíc běženců, v parcích ani v ulicích finských měst nic podobného nedělo.

„Nemám nijak velké poznatky o jiných kulturách, přesvědčil jsem se ale o tom, že myšlení, které je řadě z nich vlastní, se od našeho značně liší. Někteří z nich si zřejmě myslí, že se mohou chovat agresivně a mohou obtěžovat dívky v ulicích", dodal policista.

Finsko vrátilo skupinu migrantů zpět do Ruska


Ombudsmanka Pirkko Mäkinenová : Sexuální obtěžování není novým fenoménem

Pirkko Mäkinenová rozporuje tvrzení policejního šéfa, že sexuální obtěžování a útočné případy představují "nový jev", podle ní ženy zažily nežádoucí obtěžování už před migrantskou krizí.

Mäkinenová nicméně říká, že diskuse k tomuto problému jsou vítány s tím, že sexuální obtěžování se tak náhle stalo žhavým tématem ve Finsku.

Podle Mäkinenové průzkum nic neuvádí o tom, zda v poslední době vzrostl počet obtěžování. Podle různých studií  lze říci, že 30-40 procent finských žen během života již zažilo sexuální obtěžování, tvrdí Mäkinenová.

(rp,prvnizpravy.cz.,yle,foto:arch.)