Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Affairs: V Černém moři roste ruská pevnost

Foreign Affairs: V Černém moři roste ruská pevnost

Když před dvěma lety Moskva připojila Krym k Rusku, 25 let trvající pokusy o spolupráci Ruska a NATO se během noci zbortily.

Ilustrační foto
12.únor 2016 - 01:13

Od té doby NATO reagovalo na změnu bezpečnostního klimatu v Evropě, NATO posílilo svou přítomnost v pobaltských státech a většinu svého úsilí nasměrovalo do severovýchodní Evropy, ale tím NATO riskuje, že ztratí černomořskou oblast, kde Rusko posiluje, píše v článku na webu Foreign Affairs Robbie Gramer.

Transatlantičtí politici často přehlíží oblast Černého moře jako nedůležitou. Ale Černé moře je již dlouho kritickou křižovatkou pro energii a obchod mezi Evropou, střední Asii, Tureckem a Ruskem.

Zejména oblast Černého moře je atraktivní pro Moskvu jako výchozí vojenské přístavy. Předtím, než  propuknul konflikt na Ukrajině, mělo Rusko pronajatý krymský přístav v Sevastopolu. Zde sídlila zastaralá  ruská černomořská flotila, zastaralé lodě ze sovětské éry s více symbolickou hodnotu než strategickou. Přesto Sevastopol byla a je  jedinou námořní základnou v Černém moři, která je schopna ovládat Černé moře. Dokud bude základna patřit Rusku, tak bude ovládat Černé moře.

Nation: Největší počet vojáků na ruské hranici od Hitlerovy éry!


Po připojení Krymu k Rusku, Moskva neztrácela čas a na poloostrov dodala těžkou vojenskou techniku, včetně stíhaček, bombardérů a pokročilé protivzdušné obrany.

Rusko investuje do modernizace Černomořské flotily a snaží se přeměnit ji na moderní bojovou sílu schopnou působít v Černém a Středozemním moři, píše Greymer. Moskva posiluje svou pozici ve Středomoří, odesláním válečné lodě a pomocných nákladních lodí z Černého moře pro podporu vojenských zásahů v Sýrii, píše se dále v článku.

V Černém moři NATO ustoupilo do obranných pozic, a totéž se může stát v oblasti Středozemního moře, uzavírá  Robbie Gramer.

(rp,prvnizpravy.cz,foreignaffairs,foto:arch.)