Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Ruské a čínské ponorky dráždí Pentagon

Foreign Policy: Ruské a čínské ponorky dráždí Pentagon

Podle Foreign Policy si admirál Gary Harris, stojící v čele americké tichomořské flotily, stěžoval u zákonodárců na nedostatek bojových ponorek. A zároveň vyjádřil znepokojení nad aktivním obnovením ponorkové flotily Ruska a Číny.

Ilustrační foto
26.únor 2016 - 22:03

Tichooceánské velení amerického námořnictva (USPACOM) je znepokojeno nedostatečným počtem ponorek na pozadí urychlené modernizace Číny a Ruska, píše Foreign Policy.
 
Na schůzi v Kongresovém výboru pro ozbrojené síly šéf USPACOM admiral Garry Harris řekl, že jím řízené velení postrádá ponorky a munici. Podle vysokého vojenského představitele pokud Pentagon neurychlí tempo modernizace ozbrojených sil, riskuje, že nebude držet krok se svými tichomořskými soupeři.
 
Zvláštní znepokojení vyvolává u Harrise to, co nazývá „stavebním boomem", jehož prostřednictvím Moskva a Peking budou moci zvýšit počet ponorek v Tichém oceánu. Například minulý rok Ruská federace rozšířila základny námořnictva na poloostrově Kamčatka pro umístění ponorek třídy Borej. Osm z těchto lodí, z nichž každá může nést 16 raket, by mělo vstoupí do služby v roce 2020. Admirál zdůraznil, že Rusko má druhou největší kapacitu ponorkové flotily, a je na druhém místě za americkým námořnictvem.

NI: Nové ruské ponorky Jasan jsou nejhorší černou můrou US Navy! 

Na druhé straně Čína vypustila na vodu 4 NS třídy Jin a buduje neznámé množství podobných ponorek. Kromě toho se Peking se snaží získat opevnit v Jihočínském moři, vytváří umělý ostrov a prezentuje svá práva na sporná území.
 
Přičemž Spojené státy, pokud budou vycházet ze současného dlouhodobého loďařském plánu, nebudou moci rozšířit ponorkovou flotilu. Koneckonců, současný projekt zahrnuje snížení počtu bojových ponorek z 52 na 41 do roku 2028.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)