Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Gallup: Životní úroveň Ukrajinců zlomila všechny rekordy – ty špatné!

Gallup: Životní úroveň Ukrajinců zlomila všechny rekordy – ty špatné!

Životní úroveň Ukrajinců ještě nikdy nedosáhla tak nízké úrovně. K tomuto závěru dospěli analytici společnosti Gallup.

Ilustrační foto
6.leden 2016 - 18:00

Podle jejich studie jsou Ukrajinci nespokojeni s ekonomickou situací v zemi a úrovní jejich života, a nemyslí si, že v příštích pěti letech se může situace změnit.

V roce 2015 dosáhla životní úroveň na Ukrajině nejnižších známek za celou dobu pozorování. To je závěr společnost Gallup, která provádí průzkumy veřejného mínění v mnoha zemích.

Z maximálně 10 bodů odhadli Ukrajinci v průměru své aktuální životní podmínky číslem 4.0. Zároveň nevidí důvody k optimismu ani do budoucnosti: podle respondentů například za pět let, toto číslo dosahuje pouze 5,2. S takovými pesimistickými pohledy na Ukrajině se vědci dosud nesetkali, poznamenal Gallup ve svém materiálu.

Většina Ukrajinců se dostane na pokraj žebroty, píše Deutsche Welle

Ukrajinská ekonomika je v útlumu, situace na východě země zůstává nevyřešená, a proto tyto ukazatele nejsou celkově překvapivé. Odhady životní úrovně klesly ve všech věkových, sociálních skupinách i obou pohlaví, a platí to i pro budoucí projekce. Jedinou výjimkou je nejbohatší vrstva Ukrajinců, kteří s větším optimismem hledí do budoucnosti.

V letošním roce, bylo spokojeno se svým životem pouze 17% Ukrajinců, a za špatnou považuje ekonomickou situaci 79% respondentů. „Prosperujících" bylo jen 9% respondentů, byť například v roce 2011 byl to jeden z pěti. Podle vědců není překvapením, že dotazovaní na západě země hodnotí svoji situaci lépe než na jihu a východě - v regionech, který se stal zónou vojenské operace Kyjeva.

Nízké hodnocení životní úrovně v dnešní Ukrajině pak podle výzkumníků Gallup vyjadřuje, že lidé jsou nespokojeni s probíhajícími politickými, sociálními a ekonomickými problémy. A dokud se situace neznormalizuje, analytici nečekají odlišné výsledky.

(kou, prvnizpravy.cz, gallup.com, foto: arch.)