Svátek má: Augustýn

Zprávy

Velikost textu:

Gorbačov: Rozšíření NATO otřáslo základy evropského řádu

Gorbačov: Rozšíření NATO otřáslo základy evropského řádu

Michail Gorbačov byl oslavován jako jeden z "otců německého sjednocení". Jako hrdina, který inicioval pád zdi. Jako průkopník glasnosti a perestrojky. Ale teď je ex-sovětský prezident Michail Gorbačov (84)  frustrovaný.

Michail Gorbačov, bývalý lídr Sovětského Svazu
12.září 2015 - 20:04

"Spíše než aby se Evropa rozvíjela v globálním světě, tak se Evropa  stala dějištěm politických nepokojů, soutěží se o sféry vlivu a vede se vojenský konflikt," píše politik ve své autobiografické knize Nové Rusko.

Evropa ztratila ve světové politice "svůj hlas", je slabá a politik je přesvědčen, že asi během dvou desetiletí ztratí i ekonomický výkon.

Gorby, jak je mnoha Němcům známý, popisuje v knize nejen pro něj bolestné selhání a zhroucení Sovětského svazu. Ale především kriticky hodnotí  situaci v Rusku a ve světě.

Je to také hořká inventura politika, který byl po dlouhou dobu vnímán mnoha Rusy jako "agent" Západu a to  hlavně v otázkách odzbrojení vůči USA a teď zůstává zklamaný.

Gorbačov také připomněl postavu Jelcina, který vydláždil cestu pro nové autoritářské tendence v Rusku a po něm v tomto kurzu pokračuje nynější šéf Kremlu Vladimir Putin.

Gorbačov: USA jsou nepřekonatelnou překážkou k jadernému odzbrojení


Gorbačov a NATO

25 let poté, co padla berlínská zeď, Gorbačov  je nyní stále více na straně  Kremlu,  dává Západu vinu za nové geopolitické napětí. "Rozšíření NATO otřáslo základy evropského řádu," píše. Země střední a východní Evropy byly přijaty jako noví členové, a to dobrovolně. Je tady nová konfrontace ze strany NATO. Naopak,  z Ruska žádné nebezpečí nehrozí,  tvrdí.

"NATO si přivlastnilo funkci evropského policajta, ano, dokonce i světového. Již v první polovině roku 1990, kdy se NATO zapojilo do konfliktu v rozpadající se Jugoslávii, " napsal Gorbačov," vedlo NATO demokratickou politiku pomocí tanků a bomb."

Gorbačov o Putinovi

"Je nejvyšší čas, aby Západ pochopil, že každý tlak na Rusko nepřinese nic jiného než prospěch Rusku," píše Gorbačov.

Prezident Vladimir Putin, u něhož potvrdil jeho autoritářské tendence, ale také si u něj pochvaluje "sílu vůle, ducha, cílevědomost, schopnost přijmout odpovědnost a vydržet odplatu".

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: