Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Rusko oživilo námořní sílu sovětské éry

Guardian: Rusko oživilo námořní sílu sovětské éry

Rusko ukázalo, že, stejně jako v sovětských dobách, může předvést své obranné schopnosti daleko za jeho hranicemi, píše britský deník.

Ruský těžký křižník Varjag
23.leden 2016 - 21:21

Ruská armáda prokázala globální přítomnost na světové scéně, když ve čtvrtek ukázalo novinářům raketový křižník Varjag, který pokračoval v bojové stráži u pobřeží Sýrie, a tím eliminoval všechny pochybnosti o vysoké úrovni obrany Ruska, píše The Guardian.

„Ustanovením dlouhodobé přítomnosti ve východním Středomoří, Rusko oživuje obranné schopnosti sovětské éry a projektování námořní moci daleko za svými hranicemi," uvedly noviny.

Novináři měli možnost prozkoumat přímo na palubě severomořský křižník velkého protiponorkovou loď Viceadmirál Kulakov. Vojenské lodě pokračují ve službě u pobřeží Sýrie, a vrací se k praxi sovětské éry, kdy byly lodě stále na stráži ve Středozemním moři, konstatoval autor článku.

Největší křižník Varjag, který připlul z tichomořského přístavu, je vybaven protilodními křídlatými raketami dlouhého doletu a mocnou soustavou protiraketové obrany, která má pomoci chránit ruskou leteckou základnu a vojenská letadla.

Torpédoborec Viceadmirál Kulakov je vyzbrojen rovněž protilodními řízenými střelami, torpédy a protiletadlovými zbraněmi, ale jeho hlavním úkolem je obrana vůči nepřátelským ponorkám.

Daily Beast: Ruská flotila vyšla z režimu spánku a straší US Navy


Ruské námořní zařízení v syrském přístavu Tartus slouží jako klíčový referenční bod už za sovětské éry. Ruští válečné lodě  zde tankují, mají technickou podporu, jídlo a munici.

Demonstrace ruských vojenských operací byla předvedena před mírovými rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí, naplánované na příští týden v Ženevě. A musí připravit cestu pro politické řešení v Sýrii. Rusko zahájilo vzdušné operace v oblasti letectví do Sýrie 30. září, jeho vojenská letadla provedla více než 5700 misí na podporu syrských vládních vojsk, poznamenaly noviny.

Po incidentu s ruským bombardérem Su-24, který byl sestřelen tureckými F-16 stíhačkami na hranicích Sýrie a Turecka (Moskva tvrdí, že incidentu došlo ve vzdušném prostoru Sýrie, Ankara tvrdí opak), Ruská federace nasadila do Sýrie protiletadlový raketový systém S-400 a ke břehům připlul na stráž raketový křižník černomořské flotily Moskva, který byl nahrazen raketovým křižníkem tichomořského loďstva Varjag.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)