Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Turecký turistický průmysl - katastrofa a nové šoky!

Guardian: Turecký turistický průmysl - katastrofa a nové šoky!

Prázdné pláže a hotely se staly názorným příkladem, jak katastrofálně nízké budou ekonomické ukazatele letos v Turecku, píše britské vydání.

Ilustrační foto
18.leden 2016 - 22:02

Řady ohlušujících teroristických útoků, stejně jako obavy z dalšího násilí vedly ke katastrofickému poklesu trhu cestovního ruchu v Turecku, píše The Guardian.

Odvětví cestovního ruchu se připravuje na nové zkoušky po teroristických útocích organizovaných skupinou Islámský stát. Útok, při němž bylo zabito 10 lidí, se uskutečnil v samém srdci historické čtvrti Istanbulu zvané Sultanahmet, v blízkosti Modré mešity, a byl zřejmě zaměřen přímo na turisty. Většinu z obětí tvořili občané Německa - země, z níž přijelo do Turecka asi pět milionů lidí ročně. Nyní, když Němci masivně ruší své zájezdy se Ankara připravuje na to, že i tak temný rok bude ještě těžší, uvedl autor materiálu.

V důsledku krize, která následovala po incidentu s ruským Su-24, a budou letos Turecku chybět  v 4,5 milionu turistů z Ruska. Vojenská operace proti kurdským rebelům v jihovýchodních regionech může zcela odradit cesty do země, zdůrazňuje publikace.

NYT: Ruské sankce mohou poslat tureckou ekonomiku do kolen

Pozice odvětví cestovního ruchu v Turecku se zhoršuje, a jde od krize ke krizi, uvedl turecký novinář Gyunes Komyurkyuler. „Situace je tak politováníhodná, že bychom měli připustit, že tento rok byl pro cestovní ruch zcela ztracen," konstatoval.

Kromě Turecka se děsivý pokles v oblasti cestovního ruchu v letošním roce očekává v zemích, jako je Tunisko a Egypt. Ministr cestovního ruchu Tuniska, Salma Lummen, řekl, že odvětví, které zaměstnává asi 400.000 lidí, dosáhlo kritického bodu". „V Egyptě je pokles v oblasti cestovního ruchu pomalý, ale jeho následky mohou být stejně zničující,“ uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)