Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Hayden: Útok na ukrajinské elektrárny je varováním pro USA

Hayden: Útok na ukrajinské elektrárny je varováním pro USA

Bývalý šéf zpravodajských služeb generál Michael Hayden prohlásil, že kybernetický útok na ukrajinské elektrárny a energetické sítě je varovným signálem pro americké elektrárny.

Michael Hayden, bývalý šéf zpravodajských služeb
15.leden 2016 - 18:00

Útok na ukrajinské elektrárny pomocí malware je další znepokojující znamení, že i americké elektrárny a elektrická síť  jsou zranitelné, píše se v Christian Science Monitor.

Útok byl uskutečněn 23. prosince na elektrické sítě zásobující Ivanofrankivskou oblast  na Ukrajině, a vypadá to, že jde o druhý potvrzený případ počítačových útoků s cílem poškodit energetickou infrastrukturu.

Podobně útočil v Iránu pravděpodobně na jadernou elektrárnu Búšehr, či ještě spíše na závod na obohacování uranu v Natanzu. Útoku na Írán odpovídá i to, že z 45 000 (jak uvedl Microsoft v srpnu 2010) napadených počítačů leží 60 % v Íránu, 18 % v Indonésii a 8 % v Indii (podle firmy Symantec). Snížení počtu funkčních centrifug v Natanzu na počátku roku 2009 by mohlo být důsledkem působení viru Stuxnet.

To co se stalo na Ukrajině,je předzvěstí kybernetických hrozeb pro Spojené státy, mohou to být útoky  ze zemí jako je Rusko nebo Severní Korea, řekl vysloužilý generál leteckých sil na bezpečnostní konferenci v Miami.

Kromě toho, řekl,  že předběžná analýza viru zjištěného v ukrajinském závodě ukazuje na spojitost s Ruskem. Incident ukazuje na alarmující eskalaci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně sporného regionu - Krymu, píše se v článku.

Energetická válka mezi Ukrajinou a Ruskem pokračuje

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přiznalo, že verze BlackEnergy, která se objevila při útoku na Ukrajině byla nalezena i na stanicích v USA.

"Když budou využívat BlackEnergy, pak oni dosáhnou toho co potřebují, destrukce energetické sítě pomocí hackerského útoku, řekl Hayden.

(rp,prvnizpravy.cz,Christian Science Monitor,foto:arch.)