Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Hnus: Apple, Samsung, Sony i Volkswagen využívají dětskou práci!

Hnus: Apple, Samsung, Sony i Volkswagen využívají dětskou práci!

Kobalt použitý v bateriích těchto firem se těží v dolech v Kongu, kde jsou děti nucené k tvrdé práci, uvedla mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International.

Ilustrační foto
19.leden 2016 - 22:03

Amnesty International, společně s organizací Afterwatch připravila zprávu, v níž se uvádí, že přední výrobci elektroniky - firma Apple, Sony a Samsung - mohou používat do svých zařízení komponenty vyrobené za použití dětské práce.

Do skandálu je také namočena firma Volkswagen. Kolikrát jsme za poslední měsíce slyšeli o „evropských hodnotách“.

Ve zprávě zveřejněné na oficiálních stránkách, Amnesty International oznámila šokující zprávu, že většina kobaltu, který výrobci používají ve svých zařízeních, se těží v Demokratické republice Kongo (DRK), ve střední Africe, kde jsou k tvrdé práci v kobaltových dolech nucené děti ve věku od sedmi let.
„Luxusní výlohy a reklamní kampaně pokročilých technologií ostře kontrastují s pohledem na děti nesoucích pytle rudy a horníků, kteří pracují v jimi vykopaných tunelech, a riskují své zdraví," poukázal ve zprávě Mark Dummett.

V moderním otroctví je dnes po celém světě 30 milionů lidí!

Podle Amnesty International obchodníci získávají kobalt přesně v těch oblastech Konžské demokratické republiky, kde je dětská práce široce využívána, a prodávají ho společnosti Congo Dongfang Mining, což je dceřiná čínského ocelářského gigantu Huayou Cobalt. Tam se kobalt zpracovává a prodává třem výrobcům baterií a autobaterií v Číně a Jižní Koreji, odkud se dodávají společnostem Apple, Microsoft, Samsung, Sony, Daimler a Volkswagen.

Organizace uvádí, že těžba DRC zaměstnává tisíce dětí, pracujících 12 hodin denně.

„Miliony lidí mají prospěch z vyspělých technologií a nezajímá je, jak byla tyto zařízení vyrobena. Je čas přivést k zodpovědnosti dobře známé značky za to, jak se vyrábí jejich nejvýnosnější produkty," zdůraznil ve zprávě Dummett.

Článek 32 Úmluvy o právech dítěte OSN uvádí, že všechny děti mají právo „na ochranu před hospodářským vykořisťováním a před vykonáváním jakékoli práce, které by mohly být nebezpečné pro jejich zdraví, nebo zasahovat do vzdělávání, nebo které by škodily jejich zdraví, stejně jako fyzickému, duševnímu, mravnímu nebo sociálnímu rozvoji".

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch)