Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Hodiny Soudného dne ukazují tři minuty do apokalypsy!

Hodiny Soudného dne ukazují tři minuty do apokalypsy!

Pravděpodobnost globální katastrofy na Zemi byla odhadnuta fyziky a ochránci životního prostředí. Podle odborníků je úroveň nebezpečí nástupu apokalypsy v roce 2016 rovna předchozímu roku.

Ilustrační foto
27.leden 2016 - 22:03

Vědci ponechali levou ručičku na ciferníku Soudného dne na 23:57. Půlnoc znamená nástup globální katastrofy na Zemi. Hlavním problémem lidstva je podle vědců šíření a modernizace jaderných zbraní, uvedl na svých internetových stránkách Bulletin of the atomic scientists.

"Tři minuty je příliš blízko. Příliš blízko. My, členové Vědecké a bezpečnostní rady Bulletinu atomových vědců, chceme dát jasně najevo, proč jsme se rozhodli nehýbat ručičkou hodin Soudného dne v roce 2016: Toto rozhodnutí není dobrá zpráva, ale výraz zděšení, že se světovým lídrům nadále nepodařilo zaměřit své úsilí a pozornost celého světa na snížení extrémních nebezpečí, které představují jaderné zbraně a změny klimatu. Když označujeme tato nebezpečí za existenciální, tak je to přesně, co máme na mysli: ohrožují samotnou existenci civilizace, a proto by měly být první pořadí činnosti vůdců, kteří se starají o své země," uvedli vědci.

Bývalý šéf Pentagonu varuje: Jaderná válka brzy. Možná už letos!

Rovněž je třeba poznamenat, že na cestě k zabránění apokalypsy byly učiněny důležité kroky. Jeden z nich je dohoda o klimatu v Paříži. Odborníci rovněž uvítali dohodu o íránském jaderném programu.

Do studie byli zapojeni fyzikové a ochránci životního prostředí z celého světa, včetně 17 nositelů Nobelovy ceny.

Hodiny Soudného dne byly vyvinuty tvůrci první amerického atomové bomby v roce 1947 kvůli sledování jaderné hrozby na planetě.

Hodiny zpočátku ukázaly 23:53 a půlnoc symbolizuje nástup globální katastrofy na Zemi. Od počátku jejich existence se hodiny posunovaly 20krát. Že se situace prudce zhoršila v posledních letech  svědčí skutečnost, že ještě v roce 2010 vědci posunuli ručičky zpět na pět minut do dvanácté.

Naposledy byly hodiny posunuty v roce 2015, a to na hrozivých 23:57. V té době se vědci rovněž uvedli, že hlavní problémy lidstva, které by mohly vést ke globální katastrofě, byly spojeny se změnou klimatu, konfrontací Východu a Západu, a modernizací jaderných zbraní.

Zdá se, že jsme se letos tedy uklidnění nedočkali.

(kou, prvnizpravy.cz, thebulletin.org, foto: arch.)