Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Horská služba v akci: Dvanáctiletý chlapec se vážně zranil na Zadově

Horská služba v akci: Dvanáctiletý chlapec se vážně zranil na Zadově

Dvanáctiletý lyžař se druhý březnový pátek v 16 hodin nezvládl pád při své poslední jízdě na sjezdovce Kobyla na Zadově a těžce se zranil. Na místě zasahovala Horská služba.

12.březen 2016 - 19:57

Chlapec lyžoval s otcem a bratrem a tato jízda měla být  závěrečná. Během jízdy ale upadl a došlo ke komplikované zlomenině nohy.

„Jeho otec tvrdil, že chlapci během pádu nevyplo vázání a lyže zůstala na noze. Podle toho, jak závažná fraktura to byla, je tento důvod zranění velmi pravděpodobný,“ komentoval okolnosti nehody Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava. Dodal, že chlapec měl přilbu a všechny prvky ochrany pro lyžaře. Vzhledem k povaze zranění tedy záchranáři požádali o spolupráci vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic.

„Vrtulník po příletu vzhledem k tomu, že se na sjezdovce už nikdo nepohyboval, dosedl přímo u místa nehody. Lékař LZS chlapce ošetřil, poskytl mu vše potřebné, ale poté musela helikoptéra odlétnout k závažnějšímu případu,“ uvedl Ondřej Zeman ve zprávě, kterou zveřejnila Horská služba. Členové HS proto hocha zafixovali do vakuové matrace a na saních za terénní čtyřkolkou jej šetrně převezli ke služebně. Zde si zraněného převzali zdravotníci Rychlé záchranné služby a v sanitním voze chlapce transportovali k dalšímu ošetření do nemocnice v Českých Budějovicích.

„I když sezóna končí, měli by mít lyžaři veškerou techniku v dokonalém pořádku. I drobné zanedbání kvalitního seřízení vázání může přispět k nehodě, která by mohla skončit tragicky,“ důrazně apeloval na návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Připomněl, že servis vázání i samotných lyží je i v této době začínajícího jara v každém skiareálu stále v provozu.

(ps, Prvnizpravy.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)