Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: USA skrývají „hořkou pravdu" o zaostávání ve vesmíru

HuffPost: USA skrývají „hořkou pravdu" o zaostávání ve vesmíru

Lidstvo plánuje novou vzrušující fázi průzkumu vesmíru, ale bez účasti Spojených států amerických, tvrdí američtí odporníci na vesmírný program..

Ilustrační foto
26.březen 2016 - 22:02

Jak hořce potvrdil Huffington Post bývalý astronaut NASA Leroy Chiao a vedoucí organizace Space Foundation Elliot Pulem, úřady raději ignorují počínající zaostalost své země ve vesmírném závodě a stále usínají na vavřínech minulých vítězství.

Lidstvo je na kraji nejvíce vzrušující éry průzkumu vesmíru od vypuštění družice na oběžnou dráhu kolem Země (1957). Nicméně, jak autoři v článku pro Huffington Post upozornili, průzkum vesmíru "podezřelým způsobem" absentuje ve volebních kampaních všech kandidátů na prezidenta USA.
 
Výzkum vesmíru, zejména s lety posádkou k jiným planetám, je neoddělitelně spojen s politikou. Politické a ideologické soupeření mezi SSSR a USA vyvolalo kosmické závody: první z nich získal řadu vítězství, včetně vypuštění první družice a letu Jurije Gagarina, ale Spojené státy provedly přistání člověka na Měsíci, což byl jedním z největších politických a technických úspěchů v historii.
 
Sovětský svaz odpověděl vypuštěním prvních kosmických stanic (Saljut), Spojené státy zvýšily sázky programem raketoplánu. Moskva byla nucena rozvíjet svůj vlastní raketoplán – Buran, který podle autorů ale dostal vesmírný program „Sovětského svazu na kolena". Po jediném předváděcím letu šel Buran do „muzea a na hřbitov".
 
Poté obě mocnosti podnikly první kroky směrem k vesmírnému sblížení a spolupráci na programu Sojuz – Apollo a u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Spolupráce mezi bývalými nepřáteli stále pokračuje, i když se v roce 2003 stala Čína třetí zemí na světě, která je schopna vyvést své vlastní astronauty do vesmíru.
 
Žádost Číny integrovat zemi do programu ISS byla po dlouhou dobu opakovaně Spojenými státy, protože se Washington obával, že Čína zahájí nový vesmírný závod. Nicméně se toto nestalo. Právě naopak: Amerika opustil program raketoplánu v roce 2011, musela si kupovat místa na ruských kosmických lodí - to vše díky partnerství, která přežilo pád Sovětského svazu a vzestup Číny. Autoři doufají, že se situace změní v blízké budoucnosti s pomocí SpaceX a Boeingu.

Boj o vesmír: Ruská "Federace" chce zničit amerického Dragona
 
„A přesto - tady je hořká pravda. Na samém počátku kosmického věku byly vždy jen dvě síly, které mohly poslat člověka do vesmíru. A dosud to tak je. Bohužel, Spojené státy americké - nejsou jednou ze dvou zemí," konstatují autoři.
 
Vedoucí postavení USA ve vesmíru je ohroženo. Ve světě neexistuje země, která by pokryla všechny sektory vesmírného programu tak, jak to dělaly Spojené státy, ale některé země mohou učinit některé věci stejně dobře, ne-li lepe. Například před 15 lety bylo 75% světových satelitů vyrobeno v USA, dnes je tento podíl nižší než 20%.
 
„Proč si toho naši úředníci nevšimli? A pokud to vědí, tak proč nejednají otevřeně o našem zaostávání? Odpovědí je, že jsme tak zvykli na to být jedničky ve vesmírných závodech, že jsme brali svůj náskok za samozřejmost. A domníváme se, že to tak je dosud, a to bez jakýchkoliv důkazů. Proč z toho dělat politickou otázka? Nebojte se! Buďte šťastní!" napsali ironicky autoři.
 
Varují, že je to, podle jejich názoru, nebezpečné. Zatímco Amerika chová mlhavou naději, že v příštím desetiletí vyšle astronauty na Mars, Čína, Rusko a Evropa vytvářejí jasné plány, jak v příštím desetiletí přistanou na Měsíci. Neměly by se Spojené státy ujmout vedení v tomto úsilí, nebo alespoň se snažit být účastníkem, zajímá Leroye Chiao a Elliota Pulema.
 
Autoři se domnívají, že existuje mnoho důvodů pro návrat Spojených států na Měsíc, ale musí si to uvědomit především američtí politici. „Ostatní vesmírné velmoci poletí na Měsíc - s námi nebo bez nás. Nyní jsou ve hře ne dvě země, ale desítky. Pokud nejsme v čele programu, bude na našem místě někdo jiný. A to je důležité, protože to odráží naše celkové postavení ve světě. Ztráta vedení bude ranou rána naší mezinárodní prestiži. Tvrdě jsme pracovali na dosažení a udržení vedení ve vesmírných závodech.. Pokud bychom si ho nechali vyklouznout z našich rukou, bude to víc než jen škoda, " uzavírají autoři.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)