Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Breedlove vrátí "relikt studené války", aby špehoval Rusko

Independent: Breedlove vrátí "relikt studené války", aby špehoval Rusko

Velitel NATO Philip Breedlove navrhl rozmístit v Evropě špionážní letouny U-2, aby špehoval „ožívající a agresivní" Rusko, píše britský list Independent.

Špionážní letoun U-2
28.březen 2016 - 01:12

Jak noviny poznamenaly návrat legendárního letadla na evropském kontinent může zapříčinit podráždění Moskvy a sloužit jako připomínka nejvýbušnějších okamžiků studené války.

Podle tisku, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove vyzval k návratu na kontinent legendární špionážní letouny studené války U-2, aby bylo možné sledovat „ožívající a agresivní" Rusko. Podle amerického generála, tato letadla jsou jedním z prostředků dalších informací, potřebných k tomu, aby se účinně čelilo „rostoucí hrozbě z Moskvy".

Detektory U-2 doly jsou schopni pozorovat z výšky 13 mil a zaznamenat velké množství komunikačních dat. To znamená, že letadlo mohlo být mocným nástrojem pro sledování uskupení nebo pohybu ruských ozbrojených sil na hranici s pobaltskými státy nebo Ukrajinou.
 
Spolu s tím, poznamenal tisk, může návrat na evropské nebe tohoto špionážního letadla, které uskutečnilo svůj první let před 60 lety, rozdráždit Rusko. Vždyť sehrálo důležitou roli ve výbušných okamžicích studené války.

V případě války s Ruskem, NATO nejdříve udeří na Kaliningrad! 

V roce 1960 bylo U-2 během průzkumného letu nad Sovětským svazem sestřelen raketou „země-vzduch". Jeho pilot Gary Powers byl zatčen a Moskva se podařilo zkompromitovat Washington, který tvrdil, že letadlo provádí pozorování počasí.
 
Ve skutečnosti byl americký pilot byl poslán CIA, aby pozoroval vojenské a průmyslové objekty. Jeho zatčení vedlo ke zhroucení klíčové mírové konference a zrušení cesty tehdejšího amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera do Moskvy.
 
Potenciální návrat „relikvie tehdejší éry" do aktivní služby opět dokazuje, že se Washington sází na sílu v reakci na zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem, které následovalo po „anexi Krymu" a jeho účasti v konfliktu ve východní Ukrajině, uzavírá tisk.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)