Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Informace o korupci na Ukrajině šokovaly Evropany

Informace o korupci na Ukrajině šokovaly Evropany

Mezi hlavní příčiny žalostné ekonomické situace na Ukrajině je rozsáhlá korupce, růst úplatkářství a rozšířená praxe daňových úniků, uvádí autor rakouské publikace.

Ilustrační foto
28.leden 2016 - 22:03

Přestože vstoupila v platnost dohoda o zóně volného obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, která by umožnila dostat se Kyjevu k evropským standardům, ukrajinská ekonomika je v žalostném stavu, uvedla rakouská publikace Wirtschafts Blatt.

Mezi hlavní příčiny nízké úrovně ekonomiky Ukrajiny je korupce, růst úplatkářství a rozšířená praxe daňových úniků. Podle rakouského vydání, tento vývoj vede k šoku evropské firmy.

Autor článku konstatuje, že velvyslanec EU v Kyjevě Jan Tombinsky věří, že se změny na Ukrajině začnou dít za dva roky, a šéf Nejvyšší kontrolní komory Polska Krzysztof Kwiatkowski „šokoval účastníky konference daty" ukrajinského vývozu a daní.

„Odborníci byli překvapeni údaji o vývozu Ukrajiny. Zjistili, že 97 procent ukrajinského vývozu není zaměřen na cílové země, ale do „daňových rájů". To vede ke zvýšení vývozu ale také ke snížení daňových příjmů," cituje deník Kwiatkowského.

Bloomberg: Boj s korupcí se nedaří, investoři mají z Ukrajiny strach

Wirtschafts Blatt zveřejnil rovněž údaje, které představil ředitel evropského finančního konglomerátu BNP Paribas na Ukrajině a Kazachstánu Dominique Menu, a který poznamenává, že 98% amerických společností je přesvědčeno, že „korupce na Ukrajině je velmi rozšířená". Nejvíc ze všeho, podle zástupců amerických firem, je korupci vystavena oblast spravedlnosti a státního zastupitelství.

Článek rovněž konstatuje, že v posledních dvou letech zažívá Ukrajina silný propad ekonomiky, v roce 2014 se HDP země se snížil o 7,5%, v roce 2015 o dalších 11%.

Je ale zvláštní, že představitelé politické a obchodní sféry EU si nekladou otázky, proč bylo nutné tak zkorumpovanou zemi se slabou ekonomikou nasměrovat do řad EU. Je zjevné, že "politické" rozhodnutí dostalo přednost před realistickým zhodnocením ekonomiky a sociální situace na Ukrajině. Následné lkaní nad "šokujícími" informacemi vypadají značně pokrytecky.

(kou, prvnizpravy.cz, wirtschaftsblatt.at, foto. arch.)