Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Instruktoři USA, Kanady a Litvy se "zabydlují" na Ukrajině

Instruktoři USA, Kanady a Litvy se "zabydlují" na Ukrajině

Zahraniční instruktoři budou školit pět praporů ukrajinské mechanizované armády, jejich přítomnost na Ukrajině bude až do března 2017.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
28.prosinec 2015 - 01:12

Ukrajinský parlament schválil a Petro Porošenko podepsal zákon o plánu a nasazení cvičení cizích vojenských sil na Ukrajině a zároveň i o školení ukrajinských vojáků instruktory USA, Kanady a Litvy. Informuje ukrajinský portál Korrespondent.

Cvičení na Ukrajině  v roce 2016 se může zúčastnit několik tisíc vojáků NATO.

Podle schváleného dokumentu na území Ukrajiny bude během roku  2016 cvičit až pět tisíc vojáků členských států NATO a účastníků programu Partnerství pro míru. V rámci cvičení Sea Breeze 2016 a Rapid Trident 2016 se plánuje nasazení až dvou tisíc vojáků členských států NATO.

Schválený dokument definuje dobu cvičení, celkový počet jednotek jiných států, kterým má být  povolen vstup na území Ukrajiny k účasti na cvičeních, druhy a množství zbraní a vojenského vybavení, délka pobytu a dislokace na území Ukrajiny.

Američtí instruktoři na Ukrajině pracují podle vietnamské šablony

Připomeňme, že jsme v červnu 2015 psali o tom, že na Ukrajině už třetí měsíc "pracuje" na tři sta amerických instruktorů.  Cvičí zde ukrajinské vojáky.

"Přítomnost amerických vojáků na Ukrajině může být trvalá, podobně cvičili vietnamskou armádu američtí instruktoři, kterých neistále přibývalo, až vše skončilo válkou," uvedl k přítomnosti amerických instruktorů na Ukrajině Maxim Šepovalenko, odborník z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií pro americkou NBC.

"Americká armáda školí ukrajinské vojáky v těsném sousedství Ruska a režim Vladimira Putina považuje tento krok za provokaci,"- řekl v rozhovoru pro NBC.

 (rp,prvnizpravy.cz,korrespondent.ua,foto:FB Poroshenko)