Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Islámský stát chce otrávit řeky tekoucí do Turecka

Islámský stát chce otrávit řeky tekoucí do Turecka

Turecké speciální služby mají informace o tom, že islámský stát chce pomocí baktérie tularémie otrávit řeky tekoucí do Turecka, říká Paolo Mastrolilli v článku zveřejněném v italském deníku La Stampa.

Ilustrační foto
26.leden 2016 - 21:22

"IS se snaží infikovat vodu smrtícími bakteriemi. To je uvedeno ve zprávě turecké bezpečnosti, což potvrzuje i hrozba v Kosovu v červenci loňského roku. Hrozba je tak vážná, že inspektoři OSN se připravují na novou misi do Sýrie, aby prošetřili případy použití chemických zbraní v zemi," píše se v článku La Stampa.

Mají plány na použití infekční baktérie tularémie. Turecké úřady jsou hluboce znepokojen, protože pro jejich zdravotní služby by to bylo nové epidemické onemocnění, které může vést k předčasné smrti.

V červenci loňského roku v Prištině zůstaly tisíce lidí bez vody vzhledem k tomu, že některé osoby prováděly  podezřelé aktivity v oblasti rezervoáru Badovats, který zajišťuje vodu pro polovinu města. A jak se ukázalo po jejich zatčení policií, byli to členové IS.

Radikální saláfisté verbují nejen v německých utečeneckých táborech


Inspektoři OSN mají dorazit na kontroly v Sýrii, ale je nepravděpodobné, že by mohli navštívit oblasti kontrolovaných IS,  budou se snažit zjistit, zda by mohly toxické látky skončit v rukou islamistů. Je nepravděpodobné, že výsledky těchto testů budou mít vliv na průběh mírových rozhovorů, které jsou uspořádány v Ženevě. Hrozba použití chemických zbraní zvyšuje potřebu rychlého politického řešení ozbrojeného konfliktu v Sýrii.

(rp,prvnizpravy.cz,lastampa,foto:arch.)