Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Islyamov: Čekáme na povel spustit námořní blokádu Krymu

Islyamov: Čekáme na povel spustit námořní blokádu Krymu

Organizátor krymské blokády Lenur Islyamov očekává rozhodnutí kyjevských orgánů o začátku námořní blokády Krymu.

Lenur Islyamov
16.leden 2016 - 21:21
"My máme vše pro námořní blokádu připraveno, čekáme jen na rozhodnutí kyjevských orgánů," uvedl Lenur Islyamov.

"Zastavili jsem pozemní blokádu Krymu, kontroly vozidel na administrativní hranici s poloostrovem v regionu Cherson," řekl organizátor potravinové a energetické blokády Krymu Lenur Islyamov.

"Odstranili jsme všechny překážky v podobě inspekci a ověřování vozidel ve 12 hodin, blokáda je odstraněna, teď je veškerá kontrola už v legislativní podobě ... Pracujeme teď jako pozorovatelé, jsme na kontrolních bodech," řekl Islyamov.

Podle Islyamova jejich opatření vzešlo v platnost v součinnosti zavedení embarga vůči Krymu ukrajinskou vládou.

Islyamov: Krym vrátíme Ukrajině, zablokujeme i námořní zásobování

Od soboty zastavila Ukrajina výměnu zboží s Krymem, jsou zakázány dodávky veškerého zboží, práce a poskytování služeb „ve všech celních režimech“.

Zákaz neplatí pro osobní věci občanů, a také sociálně významné potraviny. Do nich zařadila ukrajinská vláda ve svém usnesení chléb, mléko, těstoviny a sádlo. Na Ukrajinu se mohou i nadále uskutečňovat dodávky „strategicky důležitého zboží pro ekonomiku a bezpečnost země".

Platnost dokumentu se nerozšiřuje rovněž na dodávky elektrické energie z Krymu na území Ukrajiny a z území Ukrajiny na Krym. Ukrajinský kabinet ministrů schválil usnesení o zákazu dodávek na Krym většiny druhů zboží 17. prosince 2015.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)