Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Jaresková: Ukrajina nemá peníze na předčasné volby

Jaresková: Ukrajina nemá peníze na předčasné volby

Ukrajina ve svém rozpočtu na rok 2016 nemá přebytečné peníze na předčasné volby, řekla Natalija Jaresková, ukrajinská ministryně financí.

Natalia Jaresková, ukrajinská ministryně financí
9.únor 2016 - 21:22

"Pokud jde o volby, neřeknu přesně kolik to bude státby to stálo, ale zdůrazňuji, že tyto prostředky nejsou  v rozpočtu na rok 2016, tyto náklady nebyly součástí rozpočtu, to znamená, že se budou muset někde peníze najít nebo volby nepořádat z důvodu nedostatku peněz," prohláika ministryně v ukrajinské televizní stanici ICTV.

Jaresková také oznámila, že kvůli politické krizi na Ukrajině, Mezinárodní měnový fond odložil další tranši pro Ukrajinu.

Minulý týden ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval ke změně ve složení ukrajinské vlády a vyzval, aby reformističtí ministři zůstali a neodcházeli z vlády.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce


Podle průzkumu z minulého týdne by 70% Ukrajinců přivítala rezignaci premiéra Arsenije Jaceňuka. Většina občanů by si přála, aby se premiérem stal oděský guvernér Michail Saakašvili.

Jaceňukovu rezignaci by přivítaly tří ze čtyř stran většiny vládnoucí Nejvyšší radě Ukrajiny.

Mezi kandidáty na post premiéra se objevují jména z jiných zemí, na prvním místě je bývalá ekonomka amerického velvyslanectví na Ukrajině Natalija Jaresková, nynější ukrajinská ministryně financí,  dále ex-prezident Gruzie Michail Saakašvili, nynější oděský guvernér a dokonce i bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Podle průzkumu obliba prezidenta Petra Porošenka je nižší než byla byla jeho předchůdce Viktora Janukovyče v předvečer jeho odvolání z čela Ukrajiny.

(rp,prvnizpravy.cz,ipodrobnosti.ua,foto:arch.)