Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Dortík zdarma může být ten nejdražší na světě

Jaroslav Bašta: Dortík zdarma může být ten nejdražší na světě

Bývá dobrým zvykem připomínat, že všechny velké historické události se odehrávají tak říkajíc vždy dvakrát – jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.  

Jaroslav Bašta
6.leden 2016 - 01:11

Není to tak úplně pravda, to pořadí lze někdy zaměnit, a fraškovité malé události mohou sloužit jako varování a předzvěsť budoucích velkých tragédií. Uvědomil jsem si to, když jsem hodnotil průběh migrační krize po letním vstřícném prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové na adresu migrantů.

Věci se totiž daly do pohybu způsobem, který jsem již jednou zažil. Bylo to asi před 12 lety v ruském Jekatěrinburgu. Tehdy se jeden místní podnikatel rozhodl, že otevře luxusní restauraci na parníku, který zakotvil u navigace přehradní nádrže ve středu uralské metropole. Krátce poté se slavil den města, kdy se v ulicích procházely desetitisíce lidí. Aby přispěl ke svátečnímu veselí a zároveň udělal reklamu nově otevřenému podniku, začal nabízet každému, kdo na loď přijde dortík zdarma.

Zájem byl obrovský, davy proudily na parník a lidé se vrhali na nabízené sladkosti. Přírodní zákony, zejména ten Archimédův, jsou však neúprosné a přespříliš zatížená loď se nebezpečně naklonila na levobok. Vyděšení zájemci o dortíky se vrhli na pravobok a náklon parníku je poslušně následoval. Nastala panika, která skončila tím, že do podpalubí natekla voda a přetížené plavidlo se potopilo. A tak zajímavý podnikatelský záměr ztroskotal na příliš úspěšné reklamě.

Když budeme sledovat chyby, kterých se majitel a personál restaurace dopustili, na prvním místě bude figurovat podcenění počtu zájemců o dortík. Také umístění bufetu na levoboku bylo nevhodné z bezpečnostního hlediska. A nikdo nedokázal včas reagovat, když došlo k prvnímu náklonu paluby a nezabránil panice. A přesně tohle vše se zrcadlově děje v souvislosti se současnou migrační krizí. Máme zde jak několika milionové podcenění počtu zájemců o evropský blahobyt, tak nevhodné umístění bufetu (migranti směřují jen do Německa a Skandinávie) a bezprecedentní neochotu či neschopnost včas reagovat na bezpečnostní rizika.

Německý politik: Slibujíce nemožné, Merkelová vyvolala chaos!

Já vím, že Německo potažmo celá EU není loď, ale princip rovnováhy a balancování je jistým způsobem základním zákonem fungování moci a politiky. Ukazuje se navíc, že majitelka parníku si nevšímá bahnité vody, která už zaplavuje podpalubí. Angela Merkelová svou tvrdohlavostí a prosazováním nesmyslných kvót ohrožuje další existenci Evropské unie. Loď se potopí, možná už letos.

Plyne z toho poučení, že zákusky zdarma mohou být ty nejdražší na světě.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)