Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Jen nezkušený kartograf zakreslí Krym do mapy světa chybně

Jen nezkušený kartograf zakreslí Krym do mapy světa chybně

Před pár dny proběhla medii zpráva o protestu velvyslanectví Ukrajiny k vydanému českému atlasu, ve kterém byl na mapě Krym zobrazen coby území Ruska. O sporné publikaci o fotbale jsme diskutovali se šéfredaktorem Kartografie Praha Janem Ptáčkem. 

Milada Svobodová, ředitelka Kartografie Praha
22.únor 2016 - 01:02

Mapy nebo atlasy  bohužel tvoří kde kdo a kde kdo je také vydává bez velkých zkušeností s tímto produktem?  Je tomu tak?

"O chybě uvedené ve fotbalovém  atlasu  jsem četl několik článků a docela jsem se bavil. Za zábavné jsem považoval především vysvětlení nakladatelství, že coby podklad použili historickou mapu, což je nesmysl. V  historii nikdy nenastala situace, aby Krym byl ruský a Ukrajina zároveň byla v současných hranicích. Osobně si myslím, že nakladatelství neukočírovalo patrně málo zkušeného autora mapky," sdělil pro Prvnizpravy.cz Jan Ptáček, šéfradaktor Kartografie Praha.

Mohlo by se to stát i renomovanému vydavateli,  jakým je Kartografie Praha?

"Stoprocentně to vyloučit samozřejmě nemohu, ale jsem přesvědčen, že ne. Zrovna to je oblast, kterou tady s kolegy dost sledujeme, diskutujeme a řešíme. Myslím, že o tom máme  přehled a taková věc by nám těžko utekla. Sporná území jsou na našich mapách a atlasech celkem hojně zastoupena a vždy k nim přistupujeme na základě toho, jak se k nim staví Česko jako takové nebo případně EU a OSN. Anexi Krymu vláda ČR  neuznala, koneckonců, kromě Ruska ji uznává asi šest dalších, vesměs autoritářských režimů napojených na Rusko. My tedy nevyznačujeme Krym jako ruské území. Tím, že Ukrajina nad ním ale nevykonává svou svrchovanost, značíme jej jako sporné území. Naproti tomu například Kosovo  vláda ČR uznala, takže jej vedeme jako samostatný stát – i když si o tom občas vyslechneme nebo přečteme pěkné komentáře. V mapách taková území vyznačujeme šrafurou v barvách obou států, které si na území dělají nárok. Případně barevně/bílou šrafurou, pokud se jedná o odtrženecké území typu Podněstří."

Co se týká omylů zobrazených na mapách, co může kartografy občas potkat a z čeho mají kartografové  obavy?

"U plánů měst musíme sledovat  přejmenované nebo nově pojmenované ulice a prostranství. Sledujeme rovněž nové komunikace, které se snažíme  u autoatlasů zakreslit je již i rozestavěné, pokud byla na nich stavba zahájena. Nu a co bude nového na mapách Evropy a  co se stane ve světě, to vzhledem k současné mezinárodní situaci nelze ani odtušit, jak se bude svět měnit."


Když kartograf řekne ... měřítko mapy aneb Dívejte se do mapy!

Před čtvrt stoletím vyšel v Československu unikátní autoatlas


Kartografie Praha v historii ankety Mapa roku již nasbírala celou řadu ocenění a oceněný byl v minulých letech  i Školní atlas světa.

"Ten patří mezi jednu z našich vlajkových  lodí a také proto, že zakreslené údaje odpovídají vztahu České republiky k nim v době vydání," upřesnila ředitelka Kartografie Praha Milada Svobodová a jedním dechem pochválila redakci nakladatelství, jehož historie začala v roce 1954.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)