Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Jimmy Carter předal Rusku mapy s pozicemi IS v Sýrii

Jimmy Carter předal Rusku mapy s pozicemi IS v Sýrii

Bývalý americký prezident Jimmy Carter poslal na ruskou ambasádu ve Washingtonu mapu s pozicemi Islámského státu v Sýrii, vytvořenou jeho mateřskou organizací The Carter Center.

Jimmy Carter, bývalý americký prezident
22.říjen 2015 - 01:12

Jednal tak v rozporu s oficiálním postojem Washingtonu, uvedla americká média.

Bývalý americký prezident Jimmy Carter sdělil, že nedávno poslal na ruskou ambasádě ve Washingtonu, DC, mapu, na nichž jsou označeny pozice bojovníků Islámského státu v Sýrii. Tento postup je rozhodně v rozporu s oficiální linií americké vlády, která říká, že nebude spolupracovat s Moskvou, píše The Washington Free Beacon.

Podle slov Cartera, dost dobře zná ruského prezidenta Vladimira Putina, protože sdílejí „společné hobby – muškaření". Když se setkali v dubnu, Putin dal Carterovi svoji e-mailovou adresu pro výměnu zkušeností "v rybolovu," řekl bývalý šéf Spojených států. Nicméně, politici hovořili válečné situaci v Sýrii, a americký exprezident vyslovil přesvědčení, že mapa vytvořená jeho organizací The Carter center, pomohou Rusku k přesnějším leteckým úderům.

„Napsal jsem (Vladimiru Putinovi) ve čtvrtek a zeptal se ho, jestli nepotřebuje kopii naší mapy k přesnějším úderům v Sýrii. A v pátek jsem dostal telefonát od ruského velvyslanectví ve Washingtonu, a bylo mi řečeno, že by rádi tuto mapu dostali,“ řekl Jimmy Carter během svého projevu, vysílaném na NBC News. „Takže, pokud Rusko neudeří na správné místo, vězte - je to moje chyba, ne Putinova," vtipkoval politik.

Mezitím administrativa amerického prezidenta Barack Obama opakovaně zdůraznila, že nebude spolupracovat s Ruskem, který podporuje Bašára Asada, připomíná The Washington Free Beacon. Američtí úředníci označují strategii Moskvy za „zavádějící". „Ale Carter s největší pravděpodobností kontaktoval Putina z vlastního podnětu," poznamenaly noviny.

Spojené státy odmítly spolupracovat s Ruskem v Sýrii!

Zástupkyně amerického ministerstva obrany Elissa Smithová odmítla sdělit, zda Pentagon věděl o akci Cartera. Nekomentoval to ani Bílý dům, The Carter Center a velvyslanectví Ruské federace.

Jak noviny uvedly, bývalý prezident Spojených států již dříve vyjádřil svou solidaritu s Ruskem, když označil návrat na Krymu do Ruské federace za „nevyhnutelný".

V současné době Spojené státy a Rusko podepsaly dohodu o bezpečnosti letecké dopravy, aby nedocházelo ke zbytečným střetům letadel na obloze nad Sýrií. Ale Pentagon zdůraznil, že memorandum neznamená spolupráci při sdílení zpravodajských údajů a koordinaci úderů.

(kou, prvnizpravy.cz, freebeacon.com,  foto: the carter center)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: