Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Julie Tymošenková chce svrhnout Jaceňuka

Julie Tymošenková chce svrhnout Jaceňuka

Julie Tymošenková, předsedkyně strany Vlast (Baťkivščyna) a vůdkyně parlamentní frakce Blok Julie Tymošenkové začala sbírat podpisy pro odvolání ukrajinské vlády.

Julie Tymošenková
16.únor 2016 - 18:22

Podle Julie Tymošenkové současná vláda nemůže docílit pozitivních změn tolik potřebných pro Ukrajinu.

"Teď je otázkou, zda Ukrajina přežije tuto vládu a nebo zda tato vláda přežije," řekla politička a trvá na tom, že na příštím zasedání parlamentu navrhne na jednání odvolání vlády.

Oleg Ljaško, šéf Radikální strany, slíbil, že podpoří tuto Tymošenkové iniciativu. Celkem 150 poslanců musí podepsat tento návrh, aby se mohlo v ukrajinském parlamentu hlasovat o nedůvěře Jaceňukovy vlády.

Ljaško: Co s tím má Putin, když ukrajinská vláda krade a podvádí

Oboustranné útoky mezi Tymošenkovou a Jaceňukem už trvají delší dobu. Během podzimu loňského loňského roku před volbami Tymošenková obvinila v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel  Jaceňukovu vládu z podpory oligarchů.

„Oni vlastní téměř všechny televizní kanály, budou i nadále řídit zemi. Dokud jejich monopol nebude zničen, do té doby nemůže být na Ukrajině tržní hospodářství," prohlásila Tymošenková.

Jaceňuk naopak kontroval tím, že ho Tymošenková sexuálně obtěžuje. „Od února 2014 mi Julija Tymošenková opakovaně nabídla vstoupit do intimního vztahu, ale já jsem ženatý muž a já si to v žádném případě nemůžu dovolit. V poslední době jsem se ostatně snažil vyhnout přímému kontaktu s Tymošenkovou, protože každé setkání končí obscénními sexuálními návrhy z její strany," řekl ukrajinský premiér. Dodal, že s ostatními vůdci frakcí má normální pracovní vztahy.

Tymošenkové strana Vlast není na Ukrajině žádným nováčkem, existuje od roku 1999. Ve dvou předchozích volbách v roce 2014 se musela smířit s velkou porážku,  v květnu v prezidentských volbách a pak v parlamentních volbách na podzim, kde strana "Vlast" nebyla schopna překonat pětiprocentní hranici. Přesto, ale "Vlast" se stala součástí vládní koalice, kde je nejhlasitějším kritikem vlády, zejména Jaceňuka. A  Tymošenková při různých vystoupeních obviňuje vládu ze špatné politiky, její charakteristiky Jaceňukých "reforem" se staly známými po celé zemi.

(rp,prvnizpravy.cz,karpathir,foto:arch.)