Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Juncker: Ukrajina nebude členem EU a NATO dříve, než za 20 let!

Juncker: Ukrajina nebude členem EU a NATO dříve, než za 20 let!

Pokud něco nepotřebuje současná kyjevská vláda, pak je to zpochybnějí její cesty k vysněnému euročlenství. Nyní ji však kýblem plném ledové tříště polil šéf Evropské komise.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
4.březen 2016 - 20:01

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, ve svém projevu v Haagu prohlásil, že se Ukrajina „nemůže stát členem EU a NATO v příštích 20-25 letech"

„Ukrajina bezpochyby nebude moci vstoupit do EU v příštích 20-25 letech, to samé platí pro členství v NATO," cituje Junckera agentura TASS.

Ve svém projevu nazvaném „Evropská unie - zdroj stability v době krize" šéf Evropské komise opět potvrdil tezi, kterou předložit svou kandidaturu na post šéfa Evropské komise: EU potřebuje „dlouhou pauzu, než přijme nové členské státy". Přičemž se tato teze nevztahuje na země Balkánu, s nimiž EU již vyjednává o členství. Evropská perspektiva z balkánských států byla jedním z klíčových prvků řešení situace v regionu po válkách, které následovaly po rozpadu Jugoslávie.

Očividně není náhoda, že Juncker tak kategoricky hovořil o absenci evropské budoucnosti Ukrajiny v dohledné době. Je faktem 6. dubna se v Nizozemsku uskuteční poradní referendum o ratifikaci Haagské dohody o přidružení s Ukrajinou. Evropské orgány tvrdí, že asociační dohoda ještě neznamená členství Ukrajiny v EU a tlačí na Nizozemce, aby ji schválili.

Nizozemsko „zmrazilo“ dohodu Ukrajina - EU až do dubna 2016

Nizozemci se snaží dobýt odpovědi, že jim nehrozí příliv „nových Evropanů", kteří žádají o zaměstnání.

Nizozemsko je poslední zemí, která dosud neschválila asociační dohodu s Ukrajinou a podle průzkumů se většina Nizozemců vyslovuje proti přijetí dohody. Ukrajina navíc negativně hodnotí rozhodnutí EU, že udělení bezvízového režimu Ukrajiny a Gruzie se bude posuzovat odděleně.

Podle ukrajinského prezidenta Petro Porošenko se bude Kyjev ucházet o členství v EU v roce 2020. Pokud jde o NATO, řekl, že země potřebuje jen 6-7 let, aby vstoupila do aliance, kdy je nutné „hluboce zapracovat na reformách země v hospodářských, sociálních, správních plánech".

(kou, prvnizpravy.cz, utro.ru, foto: arch.)