Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Kaczynski: Migranti jsou paraziti a parazity přinášejí

Kaczynski: Migranti jsou paraziti a parazity přinášejí

Bývalý polský premiér Jaroslaw Kaczyński prohlásil, že migranti přicházející do Evropy přinášejí nemoci, které mohou uškodit zdejším obyvatelům.

Jaroslaw Kaczynski na mítinku v Makow Mazowiecki
15.říjen 2015 - 21:21

Expremiérove slova vyvolaly ostrou kritiku polského levicového politika Janusze Palikota. Ten je označil za rasistické výroky, za které "by se nemusel stydět" ani Adolf Hitler.

"Už jsou náznaky mimořádné situace. Objevily se případy velmi nebezpečných chorob, které se v Evropě již dávno nevyskytují: cholera na řeckých ostrovech; dyzentérie ve Vídni; různé druhy parazitů; prvoci, které nejsou v těle těchto lidí nebezpečné, ale mohly by být nebezpečné tady, " řekl Jaroslaw Kaczyński, předseda opoziční strany Právo a spravedlnost voličům ve městě Makow Mazowiecki.

Podle  Palikota bylo vyjádření Kaczynského bylo skandální a "fašistické" a státní zástupce by měl konat. "Kaczynski použil nacistické výrazy k popisu situace uprchlíků. Mluvil o lidech, kteří jsou paraziti a přinášejí parazity do naší země, je to jazyk, za který by se ani Hess ani Goebbels ani Hitler nestyděl Je to jazyk rasistický, fašistický," řekl Palikot.

Bašta: Volnost, rovnost, bratrství a migranti

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje jasná souvislost mezi migrací a možnými infekčními nemocemi "V zemích, do kterých migranti přicházejí, se obvykle vyskytují stejné přenosné nemoci jako v zemích původu uprchlíků," uvedl šéf divize přenosných nemocí WHO pro Evropu Guénael Rodier.

"Zavlečení exotických chorob je vzácné a spíše se týká cestovatelů, turistů či zdravotníků, než migrantů," dodal.

(rp,prvnizpravy.cz, rp, foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: