Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Kerry: USA a Rusko se dohodly na systému vojenských operací v Sýrii

Kerry: USA a Rusko se dohodly na systému vojenských operací v Sýrii

Moskva a Washington uzavřely dohodu o zřízení systému protiteroristických operací a monitorování příměří režimu v Sýrii. Dohoda má garantovat, že se nebude útočit na tzv. "umírněnou opozici".

Sergej Lavrov a John Kerry
1.březen 2016 - 18:03

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že koordinace účastníků příměří v zemi pomáhá určit místa, kde se nachází teroristé, na něž se příměří nevztahuje, uvedla stanice RT s odkazem na agenturu RIA Novosti.

Podle Kerryho se obě země dohodly na zřízení speciálního systému vojenských operací v Sýrii a dodržování příměří.

Výsledkem rozhovorů Kerry – Lavrov je dohoda, že se „vytvoří systém, který zajistí, že prováděné mise budou skutečně realizovány pouze proti Islámskému státu nebo Džebhat an-Nusra". Je zřejmé, že zejména Spojené státy chtějí garanci, že syrská vládní vojsk a ruské letectvo nebudou útočit na tzv. „umírněnou opozici“.

Die Welt: An-Nusra připravuje provokaci Rusů v Sýrii!

John Kerry obě strany spolupracují při určení umístění a zázemí sil teroristických ozbrojenců.

„Všichni vědí, k čemu musí dojít: bombardování a ostřelování účastníků příměří musí skončit. Strany, které podepsaly dohodu o příměří, se budou podílet na politickém procesu a jsou chráněny touto smlouvou. Výjimkou je IS a Džebhat al-Nusra. A my se koordinujeme, abychom pochopili, kde jsou bojovníci těchto skupin," sdělil americký ministr.

Kerry poznamenal, že „příští dny budou velmi důležité pro to určit, zda můžeme využít šanci deeskalovat konflikt" a dodal, že dosažení tohoto cíle „bude těžké".

Příměří v Sýrii začalo platit 27.února.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)