Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Konašenkov: Turečtí propagandisté se inspirují hollywoodskými filmy

Konašenkov: Turečtí propagandisté se inspirují hollywoodskými filmy

Jen nic netušící propagandisté, kteří viděli příliš mnoho hollywoodských akčních filmů, mohou vážně říci, že radar byl použit k varování nějakého letadla v ruštině a angličtině, uvedl Igor Korošenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Igor Korošenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany
1.únor 2016 - 21:24

Ruské ministerstvo obrany odmítlo obvinění Turecka, že ruské letadlo opět porušilo turecký vzdušný prostor, neboť prohlášení Ankary se zdá Moskvě nevěrohodné, píše se v článku německého Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

NATO a Turecko oznámilo v sobotu se značným patosem, že opět došlo k narušení vzdušného prostoru Turecka ruským letadlem. Podle tureckého obvinění ruský stíhací letoun typu Su-34 v pátek v 10,46 hodin (SEČ) porušil turecký vzdušný prostor. Ruská agentura TASS citovala turecké prohlášení: "Včera porušil turecký vzdušný prostor ruské letadlo SU-34. Před zásahem turecké obrany varovala turecká radarová stanice ruské letadlo v ruštině a angličtině. "

Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany, odpověděl, že turecké prohlášení nepostrádá vtip.

"Jsem přesvědčen, že turečtí propagandisté ani neví, že turečtí specialisté pro obranu vzdušného prostoru při použití radarových stanic mohou nahrávat pouze výšku, směr a rychlost letadla. Ani jeden z těchto radarů není schopen určit typ nebo státní příslušnost letadla, tzn. jestli se jedná o ruské nebo letadlo koalice vedené USA v boji proti IS," uvedl Korošenko a pokračoval ,"určit typ a příslušnost letadla lze pouze pohledem z jiného letadla a to se nejedná o tento případ."

"Jen se nic netušící propagandisté, kteří viděli příliš mnoho hollywoodských akčních filmů může vážně říci, že radar byl použit k varování nějakého letadla v ruštině a angličtině, " dodal tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany..

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil Moskvě v sobotu "následky", jak píše AFP. NATO vyzvalo Rusko, aby "plně" respektovalo vzdušný prostor aliance. Turecko sestřelilo dvěma měsíci ruský stíhací letoun a to způsobilo vážnou krizi mezi Ankarou a Moskvou.

Příznivci Erdogana chtějí hodit vinu za Su-24 jen na generála!


Turecké ministerstvo zahraničí v sobotu předvolalo ruského velvyslance a "důrazně odsoudilo" tento incident. "Musíme znovu zdůraznit, že Rusko nese plnou odpovědnost za všechny závažné důsledky vyplývající z takového nezodpovědného přístupu."

"Rusko bude muset nést následky za pokračující porušování svrchovanosti Turecka. Takové nezodpovědné činy nejsou dobré ani pro Rusko, ani pro vztahy mezi NATO a Ruskem, ani pro mír v regionu, nebo ve světě," řekl turecký prezident.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby "plně" respektovalo vzdušný prostor NATO, ke kterému patří i Turecko. Moskva by měl jednat zodpovědněji. Rusko musí přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že taková porušení se nebudou opakovat."

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewirschaftsnachrichten,foto:arch.)