Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

„Krymská překvapení" z Francie a Británie rozzuřila Kyjev

„Krymská překvapení" z Francie a Británie rozzuřila Kyjev

Současné vedení Ukrajiny musí mít pocit mezinárodního spiknutí západních vydavatelů. A také ho nenechalo bez odezvy.

Krym
16.říjen 2015 - 01:15

Francouzský vydavatel Larousse vydal socioekonomický atlas světa pro rok 2016, který zahrnuje Krym jako součást Ruska. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí označilo změny za velmi nepříjemné překvapení, a požadovalo opravu.

Aby toho nebylo málo, ve Spojeném království nakladatelství Oxford University Press zveřejnilo učebnici zeměpisu na rok 2016, kde byl Krym také označen jako součást Ruska. Nicméně v elektronickém textu je Krym označen za ukrajinský.

Ukrajinské velvyslanectví poslalo vydavateli dopis, v němž vyjadřuje své znepokojení. V textu dopisu se uvádí, že v učebnici autoři zapomněli zmínit to, že referendum o znovusjednocení Krymu s Ruskem se konalo „pod hlavněmi".

Porošenko: Krym a Donbas získáme zpět a potom půjdeme až do Moskvy

„Hluboce lituji, že učebnice Oxford University Press vede k omylu studentů, spoléhající se na pověst vydavatele. Doufám, že v příštím vydání budou tyto nešťastné chyby opraveny,“ napsal v oficiálním dopise Ukrajiny velvyslanec ve Velké Británii, Igor Kuzmin.

V září zase pro změnu publikoval kazašský Mektep na mapách ve školních učebnicích geografie také Krym patřící Rusku. V jehož důsledku vypukl mezinárodní skandál.

(kou, prvnizpravy.cz, ridus.ru, rt.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: