Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Kurdové prodávají německé zbraně, aby měli na cestu do Evropy

Kurdové prodávají německé zbraně, aby měli na cestu do Evropy

Útočné pušky a pistole dodané německým Bundeswehrem kurdské autonomní vládě v severním Iráku pro boj s Islámským státem, jsou zde nyní nabízeny na trzích.

Walther P1 za 1.200 dolarů
23.leden 2016 - 01:12

Trh se zbraněmi je schovaný v horách mimo hlavní město kurdské autonomní oblasti v severním Iráku. Vede sem pouze hrbolatá polní cesta, na které je čilý provoz, mnoho jezdců má na sobě uniformu Pešmergů, ozbrojených sil kurdské autonomní vlády.

Po několika kilometrech jízdy dosáhnout svého cíle,  trhu se zbraněmi. Zde ve stáncích na tržišti je bohatá: nabídka pistolí a pušek různých značek a původu.

V létě 2014 Bundeswehr dodal první vyřazené zbraně Pešmergům. Měly být použity v boji proti Islámskému státu (IS). Tomu předcházely dlouhé debaty o tom, zda je možné zajistit, aby tyto zbraně neskončily v  nepovolaných rukou.

Při pohledu na vystavované zbraně je vidět, obavy byly opodstatněné. Původ těchto zbraní je jasný: Pod označením modelu, sériovém čísle, kódu výrobce "HK" (německé výrobce Heckler & Koch) a datum výroby je na G3 také zkratka "BW" (Bundeswehr). Cena se pohybuje mezi 1450 a 1800 americkými dolary.

Také v Sulajmáníji, v druhém největším město v kurdské autonomní oblasti v Iráku, nabízejí zbraně Bundeswehru. Ve vitríně v bazaru v centru města mají box je s německým nápisem: "9 mm pistole" a "zbraně-NR: 008 904". Obchodník chce za Walthera P1 1.200 dolarů. Obchodník ujistil, že je schopen  během krátké doby dodat i německou útočnou pušku G36 za cenu asi 5.000 dolarů

V loňském roce Bundeswehr již přiznal, že neví, které jednotky Pešmergů dostaly zbraně od Bundeswehru. V létě Bundeswehr přiznal, že dodal asi 12.000 G3, 8.000 G36 a 8.000 kusů pistolí P1, vše je dodáno s několika miliony nábojů, stejně jako další kulomety, raketové granátomety, pancéřové pěsti a ruční granáty. Rozhodnutí o dodání zbraní do Iráku bylo v té době tabu. Do té doby platilo pravidlo, že Německo nedodává zbraně do krizových oblastí.

USA se obávají, že Asad poskytne Kurdům autonomii

Jan van Aken, expert na zbraně a člen parlamentní německé strany die Linke, už varoval před prvními německými dodávkami zbraní,  že německé lehké zbraně by mohly skončit nekontrolovaně na veřejných trzích.

"Tyto prodeje zbraní jsou vlastně dotace pro Pešmergy,  aby mohli financovat své cesty do Evropy," říká van Aken a vyzývá spolkovou ministryni obrany von der Leyen (CDU), aby neposkytovala už žádné další zbraně.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesschau,foto:arch.)